Rumeli Feneri Nerede? Rumeli Fenerine Nasıl Gidilir? Tarihi Bilgileri

Rumeli Feneri Nerede? Rumeli Fenerine Nasıl Gidilir? Tarihi Bilgileri Rumeli Feneri, İstanbul Boğazı’nın Avrupa yakasında en kuzeyde yer alır. Sarıyer ilçesine bağlı ola Rumeli Feneri şirin bir balıkçı köyüdür. İstanbul Boğazı’na Karadeniz’den ilk giriş noktasıdır. Eskiçağlarda buradaki yerleşmenin isminin Panion olduğuna dair güçlü kanıtların bulunduğu iddia edilmektedir.

Rumeli Feneri Nerede

Rumeli Feneri deniz seviyesinden 60 metre yükseklikte inşa edilmiş. Fener kulesi ise 30 metre yüksekliğe sahiptir. Rumeli Feneri savaş gemilerinin İstanbul Boğazından Karadeniz’e geçmelerini kolaylaştırmak amacıyla yapılmıştır.

Kırım savaşı sırasında Fransız ve İngiliz gemilerinin Boğaz’ın ve Karadeniz’in girişlerini görebilmeleri amacıyla yapılmasına karar verilen Rumeli Feneri 15 Mayıs 1856 tarihinde Fransızlar tarafından karşı sahildeki fenerle birlikte kule kısmı yapılarak işletilmeye başlanmıştır. Ulu Önder Mustafa Kemal’in emri ile 1933 yıllında Fransızlara verilen 100 senelik işletme imtiyazı iptal edilmiş ve tamamen Türklerin hakimiyeti altına girmiştir.

Rumeli Feneri’nin yanında ise onlarca tekneye ev sahipliği yapmakta olan bir balıkçı barınağı yer almaktadır. Buradaki limandaki teknelerin dalgalardan dolayı kıyıya vurmasını engellemek için barınağa bir mendirek inşa edilmiştir.

Rumeli Feneri Nasıl Gidilir? Rumeli Feneri Nerede?

Toplu taşıma araçlarıyla gitmek isteyenler Hacıosman metro durağından kalkan Sarıyer’den geçen 150 numaralı İETT otobüsleriyle ulaşabilirler.

Rumeli Feneri’ne Rumeli Kavağı ya da Sarıyer içinden geçen yollar takip edilerek de ulaşabilirsiniz.

Kandilli Nerede? Kandilli’ye Nasıl Gidilir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*