Gülhane Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Tarihi

Gülhane Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Tarihi Gülhane Parkı, Osmanlı İmparatorluğu zamanında Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak yapılmıştır ve içinde bir koru ve gül bahçeleri bulunmaktaydı. Türk tarihinde demokratikleşmenin ilk somut adımı olan Tanzimat Fermanı, 3 Kasım 1839’da Abdülmecit döneminde Hariciye Nazırı Mustafa Reşit Paşa tarafından Gülhane Parkı’nda okutulmuştur. Bu sebep ile Gülhane Hatt-ı Hümayunu da denir.

Gülhane Parkı Nerede

İstanbul şehremini operatör Cemil Paşa (Topuzlu) zamanında düzenlenerek 1912 yılında park haline getirildi ve halka açılmıştır. Toplam alanı 163 dönüm olarak hesaplanmıştır. Parkın girişinde sağ tarafta İstanbul şehremini ve belediye başkanlarının büstleri bulunmaktadır. Parkın ortasından iki yanı ağaçlı yol bulunur. Bu yolun sağında ve solunda dinlenme yerleri, çocuk bahçesi yapılmıştır. Boğaza doğru kıvrılarak inen yokuşun hemen sağında bir Aşık Veysel heykeli, yokuşun sonuna doğru ise Romalılardan kalma Gotlar Sütunu bulunmaktadır.

Sarayburnu Parkı kısmı eskiden Sirkeci Demiryolu hattı üstünden bir köprüyle ana parka bağlıydı. Bu kısım sonradan sahil yolu (1958) ile parktan ayrılmasına karar verilmiştir. Sarayburnu kısmında Atatürk’ün Cumhuriyetten sonra dikilen ilk heykeli (3 Ekim 1926)burada bulunur. Heykel, Avustralyalı mimar Kripel tarafından hazırlanmıştır. Atatürk, halka latin harflerini halka ilk defa bu parkta 1 Eylül 1928 tarihinde sergilemiştir. Atatürk’ün naaşı Ankara’ya gönderilirken, İstanbul’daki son tören Gülhane Parkı’nın Sarayburnu bölümünde 19 Kasım 1938 tarihinde yapılmıştır.

Gülhane Parkı Nerede? Nasıl Gidilir?

Gülhane Parkı içindeki eski İmparatorluk Ahırları binasında İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi isimli bir müze bulunmaktadır. İslam medeniyetinin özellikle 9. ve 16. yüzyıllar arasındaki döneminde farklı bilimsel dalların evrimini gözlemleyebileceğiniz oldukça ilginç ve dünya çapında eşsiz bir müze olarak bilinmektedir.

Müze her gün 09:00-17:00 arasında ziyarete açık tutulmaktadır. Giriş ücreti ise 18 TL. Müze kart geçerli.

Gülhane Parkı haftanın her günü 24 saat açık.

Gülhane Parkı’na giriş ücretsizdir.

Gülhane Parkı’na Nasıl Gidilir? Ulaşım

Gülhane Parkı Sirkeci ile Topkapı Sarayı arasında bulunmaktadır. Sirkeci veya Sultanahmet’ten yürüyerek ulaşım sağlamak mümkün.

İstanbul’un pek çok yerinden Sirkeci ve Eminönü’ne İETT Belediye Otobüsleri çalışıyor. Eminönü ile Sirkeci arası 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Sirkeci’ye Kadıköy ve Üsküdar‘dan Şehir hatları Vapurları, Üsküdar’dan yine Marmaray ile Kabataş‘tan Bağcılar-Kabataş arası Tramvay (T1 hattı) ile Taksim‘den füniküler ile Kabataş’a inip tramvay ile ulaşım sağlamak mümkün. Adres ve İletişim

Adres: Cankurtaran Mah. Gülhane, İstanbul
Tel: 0212 520 77 40

Sultanahmet Camii Nerede? Nasıl Gidilir? Tarihi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*