Kanal İstanbul Haritası? Kanal İstanbul Güzergahı Nerelerden Geçiyor?

Kanal İstanbul Haritası? Kanal İstanbul Güzergahı Nerelerden Geçiyor?Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Erdoğan’ın Çılgın Proje olarak adlandırdığı Kanal İstanbul projesi nedir, güzergâhı nedir soruları vatandaşın gündeminde. Bir suyolu projesi olan Kanal İstanbul şehrin Avrupa Yakası’nda uygulanacak. Peki maliyetinin 10 milyar doların üzerinde olacak Kanal İstanbul güzergahı nedir? Kanal İstanbul Haritası

Kanal İstanbul Haritası

Kanal İstanbul Projesi

 Açıklamalara göre, resmî adıyla Kanal İstanbul, şehrin Avrupa Yakası’nda uygulanacak. Hâlihazırda Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini rahatlatmak amacıyla Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu yapılacak. Kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada 2023 yılına değin kurulması öngörülen iki yeni kentten biri hazırlanacak. Kanalın uzunluğu 40–45 km; genişliği yüzeyde 145–150 m, tabanda ise yaklaşık 125 m olması beklenmekte. Suyun derinliği 25 m olacağı tahmin edilmektedir. Bu kanalla birlikte İstanbul Boğazı tanker trafiğine tümüyle kapatılacak, İstanbul’da iki yeni yarımada, yeni bir de ada olmasına sebep oalcaktır.

453 milyon metrekareye kurulması planlanan Yeni Şehir’in 30 milyon metrekaresini Kanal İstanbul oluşturmaktadır. Diğer alanlar 78 milyon metrekare ile havaalanı, 33 milyon metrekare ile Ispartakule ve Bahçeşehir, 108 milyon metrekare ile yollar, 167 milyon metrekare ile imar parselleri ve 37 milyon metrekaresi ise ortak yeşil alanlar için ayrılmıştır.

Kanal Çıkışına Kruvaziyer Limanı Yapılacak

Kanal İstanbul’un Marmara Denizi çıkışına adalarla birlikte kurvaziyer limanı yapılacağını belirten Arslan, “Ancak Karadeniz tarafı henüz belli değil. Dolgu ile ileriye doğru doldurma olabilir. Fizibilitesi çalışılıyor” açıklamasında bulundu. Kanal İstanbul için Panama ve Süveyş kanallarında incelemede bulunduklarını kaydeden Arslan, “Benzer kanalları inceliyoruz. Aynı sıkıntılarla karşılaşmamak için onların çözüm önerilerini inceliyoruz. Bizim projemiz bire bir hiçbir yere benzemiyor” dedi.

Kanaldaki 5 Köprünün İkisinden Tren Geçecek

Kanal İstanbul projesi üzerinde 5 adet köprü yapılacağı ve trafik akışının bu köprülerden sağlanacağını aktaran Bakan Arslan, önce köprülerin yapılacağını ve ardından da kanalın kazılacağını anlattı. Kuzey Marmara otoyolunun da burada bir güzergâh olacağını belirten Arslan, “Havalimanından başlayarak Edirne istikametinde gidecek olan tren hattı var. Bir de Edirne’ye hızlı tren hattımız var ki bu sene ihale etmeyi düşünüyoruz. Köprünün ikisinden tren hattı geçecek. Kanal yapılmadan önce iki tren hattını birleştirmeye de çalışıyoruz. Bu yetişirse, tek köprüden tren geçecek” dedi.

Bitişik Nizam Ne Demek? Bitişik Nizamda İnşaat Alanı Hesabı Nasıl Yapılır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*