Türk Üçgeni Nedir?

Türk üçgeni Nedir? Genellikle televizyon kanallarındaki tartışma programlarını izlerken veya internette bir makale ya da haber okurken karşılaştığımız bazı kelimelerin anlamları merak edilmektedir. Türk üçgeni ne demek? Son dönemde karşımıza sıkça çıkan Türk üçgeni ne anlama geliyor?

Türk Üçgeni

İlk defa karşılaşılan ya da anlamı bilinmeyen kelimelerin Uzun yıllardan beri dilimizde yer alan ve günlük hayatın içerisinde oldukça fazla kullanılan kelimelerden bir tanesi olan Türk üçgeni nedir? Türk üçgeni kelimesi oldukça sık bir şekilde karşımıza çıkması sebebi ile kelimenin anlamını ve kökenini bilmekte de fayda olacaktır.

Türk Üçgeni Nedir?

Geçmişi asırlar öncesine dayanan kubbe mimarisinin imalatı için çeşitli teknikler bulunmaktadır. Bu teknikler, kubbe mimarisinin en önemli sorunlarından biri olan kare veya çokgen tabandan dairesel forma geçişe çözüm olarak geliştirilmiş bir taşıyıcı destek sistemidir. Bulunan çözüm yollarından biri de  Türk Üçgeni olarak bilinmektedir.

Türk Üçgeni

Kare veya çokgen plan şemasından dairesel bir eleman olan kubbe örtüsüne geçiş, önemli mimari problemlerden biri olmuştur. Bu geçiş sağlanırken üst örtünün yükü taşıyıcı sisteme güvenle aktarılırken hem de yapının estetiği de kormuş olmuştur. Bunu sağlayabilmek adına bazı dönemlerde pandantif, tromb ve Türk Üçgeni gibi  yüksek mühendislik harikaları ürünleri ile çözümler bulunmaya çalışılmıştır.  Türk üçgeninin emniyeti olduğu kadar estetiğe de önem vermesi, diğer geçiş elemanlarından farkı olmuştur.

Türk Üçgeni

Yan yana yerleştirilen düz ve ters üçgenlerin bir araya getirilmesi ile Türk üçgeni ortaya çıkarılmıştır. Bu şekilde kare planlı bir yapıda en az sekizgen bir kesit oluşturulmuş olur. Dairesel formda olan kubbenin rahatça oturtulduğu bu sekizgen kesit, bu sayede yükün taşıyıcı elemanlara iletilmesini sağlamaktadır.

Paspayı Ne Demek? Neden Kullanılır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*