Bina Güçlendirme Maliyeti 2022 Ne Kadar?

Bina Güçlendirme Maliyeti 2022 Ne Kadar? Deprem riskine ve diğer doğal afetlere karşı, binayı yeniden inşa etmek yerine bina güçlendirme seçeneği de bulunmaktadır. Yıkım yerine güçlendirme ile hem süre hem de maliyetten tasarruf sağlanabilir.

Türkiye’de 6.5 milyon konutun acil dönüşümü yapılması gerektiği açıklandı. Bu konutları yıkıp yeniden yapmak için ise ciddi bir kaynak ve zaman ihtiyacı duyulmaktadır Binayı yeniden inşa etmeye göre daha ucuz ve hızlı yapılan güçlendirme işlemi göz ardı edilmemelidir.

Binanın yeniden inşası en az bir senede gerçekleştirilirken, güçlendirme en fazla 4 ayda gibi kısa bir sürede yapılabilmektedir. Hem de güçlendirilen bina, yıkılıp yeniden yapılan yapı kadar sağlam bir hale gelmektedir.

Bina Güçlendirme Maliyeti

Risk Tespiti Nasıl Yaptırılır


Bina güçlendirmek için öncelikle riskli yapı tespiti yaptırmanız gerekmektedir. Riskli yapı tespitini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş lisanslı kuruluşlar bulunmaktadır. Bu kuruluşlara bakanlığın “altyapi.csb.gov.tr/riskli-yapi-tespiti-ile-ilgili-kuruluslar” sitesinden bulunduğunuz sehirde aram yapmakta münkün. Binanın testleri yapıldıktan sonra herhangi bir risk görülürse süreç işleme alınmaktadır.

Bina Güçlendirme Maliyeti 2022

Bina güçlendirme maliyetinin binanın risk durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bina güçlendirme maliyeti daire başına ortalama 15 bin – 20 bin TL’yi bulabiliyor.

Bina güçlendirme çalışmalarında; demirleri ortaya çıkarılıp, temizliyor ve sıva ile kaplanıyor. Daha sonra karbon malzemelerle kolonları sarılarak, dayanıklılığı artırılıyor.

Bina Güçlendirme Yapmayanlar İçin Ceza

Deprem Risk Raporu sonucu Riskli çıkan binaların yıkılıp yeniden inşası için bina kat maliklerinin 2/3 oranında çoğunluğu sağlaması yeterli olmaktadır. Bu çoğunluk sağlandıktan sonra muhalif olan 1/3 kısım bakanlıkça yapılan son uyarılara rağmen riskli binalarının yıkımı için çoğunluğa uymaz ise öncelikle hakları kat maliklerine açık arttırma ile satılacak bu yöntem ile satılamayan kısım devletçe kamulaştırılıyor. 

Bir Daireye Ne Kadar Demir Gider? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*