Kanal İstanbul Kaç Km? Kanal İstanbul Projesinin Maliyet

Kanal İstanbul Kaç Km? Kanal İstanbul projesinin ne olduğunu öncelikle açıklayalım: Karadeniz ile Marmara Denizi arasında uzunluğu 45 kilometre derinliği 25 metre genişliğinin ise ortalama 150 metre olarak yapılması planlanan kanala denir.

Kanal İstanbul Kaç Km

Kanal İstanbul Kaç Km?

Montrö Boğazlar Antlaşması (1936) imzalandıktan sonra yıllık 3 bin gemi boğazdan geçiş yapmaktaydı. Fakat zamanla bu sayı artmaya başladı. Şuan da yaklaşık 50 bini bulan gemi boğazlardan geçmektedir. Gerek boğaz trafiğinin artması ve yük gemilerinin geçiş güzergahları ve planlamaları için alternatif arayışların başlaması ile Kanal İstanbul projesi ortaya çıkarıldı. Karadeniz ile Akdeniz arasında yer alan İstanbul Boğazı’ndaki gemi trafiğini rahatlatabilmek için Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir suyolu olma görevini alacaktır. Projenin 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Kanal İstanbul Projesinin Türkiye İçin Faydaları

  • Şehrin yoğunluğunu azaltacak; merkezdeki yoğunlaşmayı şehrin batısına doğru kaydıracaktır.
  • Savunma açısından büyük bir öneme sahip; Çünkü herhangi bir askeri birlik Trakya ovalarından geçtiği zaman İstanbul önlerinde konumlanacak. Fakat Kanal İstanbul, yaklaşık 400 metre genişliği ile bir savunma mevzii oluşturacak.
  • İstanbul’u tanker tehdidinden kurtaracak; Özellikle petrol, doğal gaz ve kimyasal madde yüklü tankerlerin geçişi nedeni ile Boğaz ve İstanbul ciddi bir şekilde tehdit altındadır. Bu tehdidin azalması ve zamanla ortadan kalmasında yararlı olacaktır.
  • Çevre tahribatı ve karbon emisyonu azalacak: boğazlardan geçen gemiler tarihi yarımadada karbondioksit salınımını arttırmaktadır.  Bu yüzden de tarihi yapı ve binaların zarar görmesine sebep oluyor. Kanal ile tarihi yarımada da bu emisyon azalmış olacaktır.
  • Kanal İstanbul projesinin ekonomik yönünden de yarar sağlayacağı söylenenler arsındadır.
  • Gemi trafiğinin azalmasını sağlayacak: Boğazdan geçen gemiler için ikinci bir güzergah seçeneğine ortaya çıkmış olacak. Rahatlayan Boğaz, su sporları ve diğer etkinlikler için çekim merkezi haline gelecek.

Kanal İstanbul Projesinin Maliyet

Projenin toplam maliyeti 75 milyar ₺ olarak açıklanmıştır. Köprü ve havalimanları gibi yatırımlar da hesaba katıldığında toplam maliyetin 118 milyar ₺ olacağı tahmin edilmektedir.

34 AS Durakları? Güzergah Haritası ve Tüm Detaylar hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*