Cankurtaran Nerede? Cankurtaran Nereye Bağlı? Tarihi Bilgileri

Cankurtaran Nerede? Cankurtaran Nereye Bağlı? Tarihi Bilgileri Cankurtaran, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda yer almaktadır. Fatih ilçesine bağlı Cankurtaran buranın 57 mahallesinden biridir. Cankurtaran, İstanbul’un Avrupa yakasında sahil yolunda Sultanahmet Camii ve Ayasofya arasında yoldan denize doğru aşağı gittiğinizde karşınıza çıkan tarihi yarımadanın Marmara Denizi kıyısındaki tarihi ve turistik semtlerindendir.

Cankurtaran Nerede? Cankurtaran Nereye Bağlı? Tarihi Bilgileri

Cankurtaran Nerede

Tarihî yarımadanın en uç noktasını teşkil eden Cankurtaran Mahallesi, Topkapı Sarayı’nı sınırları içinde barındırmaktadır.

“Cankurtaran” adını nasıl aldığı şu şekilde açıklanmıştır; kazaya uğrayan gemilerdeki yolcu ve denizcileri kurtarmak amacıyla kurulmuş olan cankurtaran istasyonlarından biri burada bulunmaktaymış. İsminin kaynağına dair başka bir rivayet de şu şekildedir; Bizanslılarla yapılan savaşta göstermiş olduğu kahramanlıktan dolayı Ni’me’l-Ceyş’ten Seyyid Hasan Ağa adındaki askere “Cankurtaran” adı verilmiş ve bu lakap yaşadığı semtin ismine esin kaynağı olmuştur.

Cankurtaran’ın, tarihi dokusu, eski ahşap evlerden oluşan güzel sokaklarında gezip görülebilecek yerler arasında Türk Sanat Müziğinin en büyük bestecilerinden birisi olan Dede Efendi Müzesi, İshak Paşa Camii ve sahil surları bulunmaktadır.

Cankurtaran’a Nasıl Gidilir? Cankurtaran Nerede?

Sirkeci’den kalkan banliyö treninin ilk durağı Cankurtaran’dır. Ayrıca Cankurtaran, Sultanahmet’ten de yürüme mesafesinde uzaklıkta yer almaktadır. Özel aracınız ile Cankurtaran’a gidecekseniz, Eminönü-Bakırköy sahil yolundan Yenikapı-Bakırköy istikametine giderek buraya ulaşabilirsiniz.

Poyrazköy Nerede? Poyrazköy Nereye Bağlı? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*