Başkasına Ait Tapu Bilgilerine Nasıl Ulaşılır? Bu İşlem Ücretli Midir?

Başkasına Ait Tapu Bilgilerine Nasıl Ulaşılır? Bu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bu sorgulama işlemi, yasal değildir. Bu işlemin gerçekleştirilmesi kanunen yasaktır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde çalışan her memur, tapu bilgilerinin üçüncü kişilere verilmesinin yasak olduğunu ve cezasını olduğunu ve yasal olmadığını bilmektedir. Bu konuda dışarıya herhangi bir bilgi verildiği taktirde hukuki yollara başvuru yapılabilir.

Başkasına ait tapu bilgilerini sorgulama işlemini sadece avukatlar tarafında yapılmasına izin verilmiştir. Başkasına ait tapu bilgilerini öğrenmek istiyorsanız, bir avukat ile iletişime geçmeniz ve yasal prosedürleri öğrenmeniz gerekmektedir. Yasal prosedürleri öğrendikten sonra bir işlem yapmanıza izin verilmektedir. 

Başkasına Ait Tapu

Başkasına Ait Tapu Bilgilerine Ulaşmak Ücretli Midir?


Başkasına ait tapu bilgilerini sorgulamak için ücret ödemeniz gerekir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bu işlem herhangi bir ücret talep etmemektedir fakat avukat  üzerinden bu bilgiyi edinecek iseniz, yasal olarak tanınan ücreti isteme hakkına sahiptir. Avukat bilgileri öğrenme ve bu işlemden ücret isteme hakkına kanunen sahiptir. Bunlarında dışında bu görevi gerçekleştireceği için bile ücret isteme hakkı bulunmaktadır. Avukatlar dışında bu bilgiyi öğrenebileceğiniz herhangi bir yer veya kişi bulunmamaktadır.

Tapu sahibi, tapuya gerçekten sahip kişiyse bu kişi ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne başvurarak tapu bilgilerini öğrenebilirsiniz de bir başka yoldur. Aksi takdirde tapu bilgilerini öğrenmeden işlem yapmanız mümkün olmamaktadır

Alım satım işlemlerinde taşınmaz hakkında kesin ve doğru bilgi edinmek açısından tapu bilgileri çok önemlidir. Tapu çeşitleri taşınmaz hakkında önemli bilgiler içerir. 3 Tapu türü vardır. Tapu türleri ise;

 •    Hisseli Tapu: Tapuda hissesi olan kişilerin isimlerinin belli olması ile birlikte kişilerin sahip oldukları bölgelerin kesin olarak ayırılmadığı tapudur.

 •    Kat Mülkiyeti Tapusu: Yapımı bitmiş ve herkesin sahip olduğu bölümün net olarak belirlendiği tapu türüdür. Binanın iskanı alınmadan da kat mülkiyeti tapusu alınabilir.

 •   Kat İrtifakı Tapusu: Kat irtifakı tapusu taşınmazın inşa edileceği arsada bulunan dairenin arsa payını gösteren tapudur. Her 3 tapu türü de yasal yönden geçerliliği bulunan belgelerdir. Hepsi de tapu dairesinde tapu memuru tarafından verilir.


Tapu Cins Değişikliği Nedir? Süresi ve Masrafı Ne Kadardır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*