Müstakil Evlere Talep Arttı

Müstakil Evlere Talep Arttı. Bu pandemi döneminde vatandaşlar müstakil evlere yoğun ilgili gösteriyor. Taleplerde oldukça arttı. Fiyatlar ise bu doğrultuna yükeldi. Pandemi nedeniyle vatandaşın tercihleri ise değişiklik gösterdi. Geçen sene 250 bin TL’ye satılan müstakil evler şu an 800 bin liraya satılıyor. En çok rağbet gösterilen il ise Sinop olarak açıklandı. Sinop’ta satışlar yüzde 143 oranında arttı.

Müstakil Evlere Talep Arttı

Uzmanlardan kritik uyarı geldi. Pandemiyle birlikte kalabalıktan uzak durma gereksinimi, yatırım tercihlerinde ki farklılığı da beraberinde getirdi. Müstakil ev yaptırmak isteyenlerin etkisiyle arsa ve arazilere olan talep yüzde 74.5 arttı. Uzmanlar imar durumunu öğrenmeden alım yapılmaması konusunda alıcıları uyarmakta.

Yeni ev satın alırken ya da kiralarken vatandaşın dikkat ettikleri arasında ise yüzde 29,1 ile evin fiyatı, yüzde 23 ile balkonlu ve bahçeli ev olması istatistiklerine ulaşıldı. 

Emlak Danışmanı Ulaş Gezen, “Talepler geçen yıla kıyasla yüzde 30 arttı. Yazlık kesimlerde doluluk oranı çok yüksek. Geçen yıl ile bu yıl arasında fiyatlarda da yüzde 50’ye yakın artış var” ifadelerini kullandı.

Arsa Satışlarında Dev Rakam

Gayrimenkul sektörünün teknoloji ve ticaret platformu Gayrimenkul Borsası’nın (GABORAS) araştırmasına göre 2020 yılının ikinci yarısında ülke genelinde 157.3 milyar TL’lik arsa satışı yapıldı. Bu satışların en yüksek olduğu il ise 29.2 milyar TL ile İstanbul. İstanbul’u 11.6 milyar TL ile Ankara takip ederken, satış işlemlerinin en fazla gerçekleştiği üçüncü il ise 9.5 milyar TL ile İzmir olduğu ortaya çıktı.

Müstakil Evlere Talep Arttı


Taleplerin yükselmesiyle özellikle arsa ve müstakil evlerdeki fiyatların değişmesi hakkında fikirlerini ileten Gazi Çelik şu ifadeleri kullandı:
“Müstakil evlere talebin artmasıyla fiyatlarda yükseliş oldu. Hem arsa fiyatları hem de müstakil ev fiyatları Eskişehir’de yüzde 30 kadar yükseldi. İnsanların tercihleriyle bu fiyatlar yükseldi. Talep çok olunca fiyatlar artmaya başladı.

Fakat insanların talebi hala fazlasıyla var. Maddi imkânı olan insanlar müstakil evleri tercih ederek pandemi sürecinde rahat etmek istiyor. Pandemi uzun sürmesiyle gayrimenkuller insanların yatırım tercihi olmazken, bu durum müstakil ev ve villalar için geçerli değil.”

Bodrum Bu Süreçte Gözde Oldu

Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Bodrum gayrimenkul açısından değerlenmeye devam ediyor. Tam kapanma ve bayram ile birlikte yoğun göç almaya devam eden Bodrum’da bulunan müstakil evlerin fiyatı her geçen gün artış gösteriyor. Müstakil bahçeli konut fiyatlarının en çok arttığı ilçelerin başında yüzde 60 ile Ortaca zirveye yerleşti. Söz konusu rakam, Bodrum’da yüzde 55, Datça’da yüzde 54, Marmaris’te yüzde 35 ve Milas’ta yüzde 15 olarak kayıtlara geçti. 

Konut Kredileri Düşecek Mi? 2021 Konut Kredilerinde Son Durum hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*