Kanal İstanbul Projesinde 2 İhale Sonuçlandı!

Kanal İstanbul Projesinde 2 İhale Sonuçlandı!. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Çılgın projem.” Olarak adlandırdığı Kanal İstanbul’da 2’nci ihale de sonuçlandı.

Kanal İstanbul Projesinde 2 İhale Sonuçlandı

Kanal İstanbul Projesi’ne hazırlık aşaması olarak değerlendirilmekte olan yol, su, elektrik, doğalgaz vb. hatları deplase işlerinden ilki için 27 Haziran’da bir tören yapılmıştı. Kanal İstanbul’un üzerine yapılacak ilk köprü olan Sazlıdere Köprüsü’nün temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla atılmıştı.

Kanal İstanbul Projesinde 2 İhale Sonuçlandı!

27 Haziran tarihindeki törenden bir gün sonra gizli bir şekilde yeni bir ihale gerçekleştirildiği ortaya çıktı. Kamu İhale Kanunu’nun deprem, afet gibi olağanüstü hâller için öngörmüş olduğu 21-B Pazarlık usulüyle duyuru ilanına çıkılmadan, yani hiç kimseye duyurulmadan, özel olarak davet edilen şirketler arasında gerçekleştirilen ihalenin sonucu dün açıklandı.

“Halkalı-Kapıkule Yeni Demiryolu İnşaatı Kapsamında Halkalı-Ispartakule Arası (Kanal İstanbul Geçişi) Demiryolu Hattı İnşaatı İle Elektromekanik Sistemlerinin Temini ve Yapımı” adlı iş için 3 milyar 568 milyon Türk Lirası yaklaşık bir bedel belirlendi.

5 firma ya da ortaklıktan teklif alındı. İhaleyi, özel olarak davet edilen Gülermak-Yapı ve Yapı-Taşyapı iş ortaklığı aldı. İhale bedeli 3 milyar 111 milyon 362 bin Türk Lirası olarak açıklanmış oldu.

9 Ağustos günü imzaların atılmış olduğu sözleşmeye göre 23 Ağustos tarihinde inşaatına başlanacak ve 4 Kasım 2024 tarihinde tamamlanacak.

2021 Yılında Konut Satışlarında Yeni Bir Rekor Kırılabilir! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*