2021 Yılında Konut Satışlarında Yeni Bir Rekor Kırılabilir!

2021 Yılında Konut Satışlarında Yeni Bir Rekor Kırılabilir! Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamış olduğu verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53,0 azalarak 107 bin 785 olmuştur.

2021 Yılında Konut Satışlarında Yeni Bir Rekor Kırılabilir

Ayrıca Türkiye genelinde Temmuz ayında ipotekli konut satışları 2020 yılının aynı ayına göre yüzde 84,3 azalarak 20 bin 553 olmuştur.

2020 yılındaki düşük faizler ve kredi genişlemesi ile birlikte konut satışlarında büyük bir artış yaşanmıştı. Geçen yılda yaşanan artışın bu yıl oldukça düşük olmasının nedeninin geçen yıl ki bazın yüksekliğinden kaynaklandığı belirtiliyor.

2021 Yılında Konut Satışlarında Yeni Bir Rekor Kırılabilir

Temmuz 2021 konut satış verilerini değerlendiren Akyapı kurucularından Mahmut Asmalı, konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Mahmut Asmalı yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Konut satışları 2020 yılında kamu bankalarının öncülüğündeki düşük faizli konut kredisi kampanyasının etkisiyle 1.5 milyon rekorunu kırmıştı. 2020’nin Temmuz ayı ise 229.357 adet ile tarihin en yüksek konut satışının yaşandığı ay olmuştu. Bu veriler doğrultusunda Temmuz 2021 rakamlarında, baz etkisiyle bir gerileme oldu. Aylık satışın 100 bin adetin üzerinde olması önemli bir gelişme. Geçen yıl olduğu gibi bir kredi kampanyası bu yıl da düzenlenirse bekleyen talebin harekete geçip, yeniden rekor rakamlara ulaşılması mümkün. Yüksek finansman oranlarına rağmen konuta talep azalmıyor. Kredi kullanımı çok düşük seviyede olsa da peşin alımlar ön planda. Yabancıya satıştaki hareketlilik de ülkemize olan ilginin yüksek olduğunu gösteriyor.”

İstanbul’da En Yüksek Kiraların Olduğu İlçeler! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*