İstanbul’da En Yüksek Kiraların Olduğu İlçeler!

İstanbul’da Yüksek Kiraların Olduğu İlçeler! Son yıllarda kira oranlarında büyük bir artış yaşanmaktadır. Kiraları etkileyen en fazla etkileyen faktörler arasında kentsel dönüşüm gibi faktörlerin de etkisi ile artan arz ve yabancı para kurundaki değişim yer alıyor.

İstanbul'da En Yüksek Kiraların Olduğu İlçeler
İstanbul’da En Yüksek Kiraların Olduğu İlçeler

İstanbul’da En Yüksek Kiraların Olduğu İlçeler!

Ev bulmamın özellikle de yaz dönemlerinde daha zorlaştığını belirten emlakçılar talep edilenden daha az konutların ellerinde olduğunu bu nedenle de kiraların daha da arttığını söylüyorlar.

Gayrimenkul veri analizi platformu Endeksa’nın araştırmalarına göre İstanbul ilçeleri içinde ortalama metrekare kira değeri en yüksek olanlar ilçeler Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy ve Beyoğlu oldu.

Kira Fiyatlarının Beşiktaş’ta Yükselişte

İstanbul’un gözde yerlerinden birisi olan Beşiktaş’ta kiralar birkaç ay öncesine oranla neredeyse iki kat artmış durumda. Ayrıca Ümraniye, Ataşehir bölgesinde de kira artışları yüzde 30’lara ulaşmış durumda.

“İki ay öncesine kadar ortalama 3-500 4.000 TL’den kiraya verdiğim bir daire şu anki rakamlarda 8 bin- 8.500 TL civarlarında.”

Ev Kiralarının Değerinin Belirlenmesi

Emlak danışmanları binanın değerinin normal koşullarda özelliklerine göre belirlendiğini belirtir iken son dönemde böyle bir kriterin olmadığını belirtiyorlar:

“Ev sahibi ben bu fiyattan kiralamak istiyorum diyor siz de ona bir şey diyemiyorsunuz, çünkü talep de var” Uzmanlar ev arayanlara kiralama sürecinde çabuk davranmamasını öneriyor:

“Arayışlarını Eylül’den sonraya yayarlarsa daha çok alternatifimiz olacaktır ve onların da daha çok seçeneği olacaktır.”

İnşaat Maliyet Endeksi Ev Fiyatlarını Nasıl Etkiledi? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*