Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? Mirastan Yoksunluk Sebepleri

Miras Sorgulama Nasıl Yapılır? E-devler Adalet Bakanlığı ile birlikte geliştirdiği mirasçılık belgesi sorgulama projesini hayata geçirdi. Artık vatandaşlar E-Devlet üzerinden size herhangi bir miras kalıp kalmadığını kontrol edebileceksiniz.

Yargı birimlerinden alınan mirasçılık belgesi verilmesi talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden sonra verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan “Mirasçılık Belgesi Verilmesi” ve Mirasçılık Belgesinin İptali” kararları bu hizmet üzerinden yapılabilecektir.

Miras Sorgulama

E-Devlet Miras Sorgulama Nasıl Yapılır?

1- https://www.turkiye.gov.tr/ internet sitesine girin.

2-Kullanıcı bölümünden T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak giriş yapın.

3- Anasayfada bulunan arama butonuna “Veraset İlami Sorgulama” yazın

Ancak bu adımlara ek olarak miras bırakan kişinin TC kimlik numarası gerekmektedir. Aksi takdirde sorgulama işlemini yapamazsınız.

Sorgulama sonucunda size bırakılan bir miras varsa, bunun için Veraset ve İntikal Vergisi ödemeniz gerekmektedir. 2018’de uygulamaya göre, 240 bin liraya kadar olan miraslar için yüzde 1 vergi uygulanmaktadır. Bu oran, bırakılan miras tutarına göre yüzde 10’a kadar yükselmektedir. Çıkan vergileri ödemeniz gerekmektedir.

Mirastan Yoksunluk Sebepleri

-Miras bırakanı kasten ve hukuka aykırı olarak sürekli şekilde ölüme bağlı tasarruf yapamayacak duruma getirenler,

-Miras bırakanı kasten ve hukuka aykırı olarak öldüren veya öldürmeye teşebbüs edenler,

-Miras bırakanın ölüme bağlı bir tasarruf yapmasını veya böyle bir tasarruftan dönmesini aldatma, zorlama veya korkutma yoluyla sağlayanlar ve engelleyenler,

-Miras bırakanın artık yeniden yapamayacağı bir durumda ve zamanda ölüme bağlı bir tasarrufu kasten ve hukuka aykırı olarak ortadan kaldıranlar veya bozanlar.

Bu sebeplerden birinin varlığı halinde mirasçı veya vasiyet alacaklısı ehliyetinden yoksunluk söz konusu olmaktadır. Kişi başka bir işleme gerek olmadan kendiliğinden mirasçılık sıfatını kaybeder.  Mirastan yoksunluk, yalnız yoksun olanı etkilemektedir. Mirastan yoksun olanın altsoyu, miras bırakandan önce ölen kimsenin altsoyu gibi mirasçı olur.

Aile İçi Tapu Devri Süreci? hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*