Muhtar Maaşı Ne Kadar 2022? Muhtar Azası Maaşı Kaç?

Muhtar Maaşı Ne Kadar 2022? Muhtar Azası Maaşı Kaç? 2022 yılında devlet tarafından muhtar ve azalara yapılan maaş katsayısındaki artışlarıyla yenilendi. Bu artıştan 50 bin 278 muhtar yararlanacak. Yapılan zamda ve muhtarların şu anki maaşında beldelere göre farklılık göstermektedir.

Muhtar Maaşı

Muhtar Maaşı Ne Kadar Oldu 2022?

Köy muhtarları ile şehir ve kasaba mahalle muhtarlarına, 14.750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı ile bulunacak miktarda aylık maaş belirlenir. Bu maaş damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye uğramaz. Muhtar maaşı, her ayın on beşinci günü il özel idareleri tarafından ilgililere peşin olarak ödenmektedir. Buna göre muhtar maaşları 4.250.-TL’dir.

2022 Muhtarlara ödenecek net maaş 4.250.- TL olarak hesaplanmıştır.

Aza Maaşı

Muhtar azaları, muhtarın görevini yapamayacakları durumlarda, muhtarın vekili olarak görevlerini yaparlar. Azalık mesleği gönüllülük ile yapılmaktadır. Muhtar azaları herhangi bir maaş karşılığında çalışmazlar.

Muhtarların Görevleri Nelerdir?

– Seçim dönemlerinde sandık seçim kurullarına, sağlık ocağı ve sağlık merkez kurullarına katılım sağlamak. Bunların dışında emlak vergisi ile ilgili olarak arsaların bedel tespit komisyonu gibi kurul ve komisyonlara da katılırlar. 

– Cadde, sokak ve meydan levhalarını kontrollerini sağlayarak ederek eksik olan ve bozulmuş olanları belediyeye bildirerek yapılmasını sağlamak.

– Askerlik çağına girmiş olan gençlerin, sandık seçim listelerinin kimlik çizelgelerinin askıya çıkarılması gibi ilan işlerinin yapılması sağlamak.

– Mahalle ya da köyde meydana gelen salgın ve bulaşıcı hastalıkları ve bunlara bulaşmış olduğundan şüpheli kimseleri ilgili kuruluşlara bildirmek.

– Seçmen kâğıtlarının dağıtılmasını sağlamak.

– Mahallede oturan vatandaşlar için gerekli ilmühaberler düzenlemek.

– Mahalle ve köylerde yapılan ve yürütülen hizmetlerle ilgili görüş bildirmek.

– Nüfus kağıdını kaybeden ya da yenisini çıkarmak isteyen vatandaşlara gerekli olan belgeleri düzenlemek.

– Görev yaptığı bölgede yaşayan muhtaç, yaşlı, sakat ve kimsesizlere, “Yeşil Kart” verileceklerin tespitini sağlamak.

– Askerlik ve seferberlik gibi önemli tebligatların yapılmasını sağlamak.

– Afet zamanlarında yardım yapılacakların tespiti gibi işlerde idareye yardımcı olmak.

Belediye Meclis Üyesi Nedir? Nasıl Olunur? Görevleri Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*