Tapu Hisse Hesaplama Nasıl Yapılır?

Tapu Hisse Hesaplama ; Genellikle arsa sahipleri ile müteahhitler arasında olan bir hesaplama türü olsada, kimi zaman, çeşitli nedenlerle, arsaların sahiplerinin kendi arsalarının diğer mal sahipleri ile birlikte arsanın pay edilmesi durumlarında ortaya çıkan arsa payı hesaplama her paydaşın kendine düşen payı net bir biçimde alabilmesi için önemlidir.

Arsa üzerine yapılan iş yerlerinden evlere kadar tüm yapıların değerlerinin hesaplanması arsa payını ifade etmektedir. Eğer satılık arsa arıyorsanız buna hususa özellikle dikkat etmelisiniz gerekmektedir.

Tapu Hisse Hesaplama

Belirli standartlar ile hesaplanması gereken pay hesaplama işlemleri için bölgede bulunan belediye tarafından onaylanmış olan arsa rayiç değer bilgileri ile birlikte metrekare cinsinden hesaplamaların yapılması gerekmektedir.

Arsa paylarının hesaplanmasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalara önem gösterildiği takdirde sorunsuz bir şekilde doğru olarak hesaplamaların yapılması mümkün olmaktadır.

Burada öncelikle sıklıkla karşılaşılan kat karşılığı inşaat uygulamalarında, mutlaka inşaattan bağımsız bir bölümün verilmesi gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Bağımsız bölümler hakkında çalışılan durumlarda da bu bölümlerin ortak mülkiyet paylarının olması halinde bu bölümlerin arsa payı içerisine dahil edilmesi gerekmektedir.

Tamamen ortak mülkiyet kurallarına uygun biçimde düzenlenmesi gereken bu alanda kat mülkiyetleri ile arsa paylarının birbirinden ayrılması söz konusu olmazken bağımsız bir şekilde devir işleminin yapılması da mümkün olmamaktadır.

Bu tür durumlarla karşı karşıya kalındığı zaman hesaplamaların doğru şekilde yapılması için Tapu Sicil Müdürlüğü’ne başvurularak arsa payı hesaplama işlemleri yaptırılabiliyor.

Tapu Hisse Hesaplama Metrekare Hesaplama

Bağımsız bölümler için arsa payından metrekare hesabı şu şekilde yapılır:
Örneğin; Ana binanın tapuda 2000 metrekarelik parsel, arsa payının ise 10/100 olduğunu farz edelim.
(2000 metrekare/100) x 10 = 200 metrekare

Olarak hesaplanmaktadır.

Arsa Payı Düzeltme Davası

Kat Mülkiyeti Kanununun 3 ve 4. maddeleri uyarınca arsa paylarının düzeltilmesi malikler tarafından istenebilmektedir. Arsa paylarında bağımsız mülkiyete çevrilirken pay sahiplerinin denklik konusunda eşit olmadığı durumlarda, malik ya da malikler dava açarak arsa payının düzeltilmesini mahkeme yolu ile talep edebilmektedir.

Hisseli Arsaya İzinsiz Ev Yapmak ? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*