Tevhit ne demek? Nasıl Yapılır? Tevhit işlemi Harcı Ne Kadar?

tevhid işlemi

Tevhit ne demek? Nasıl Yapılır? Tevhit işlemi Harcı Ne Kadar?

Tevhit ne demek ?

Tevhit ne demek sorusunu tevhit işlemi ayrıntılarına geçmeden önce cevaplayalım.

Tevhit: İki ya da daha fazla parselleri bir araya getirerek, tek parsele çevrilmesi işlemidir. İlgili Yönetmelikte tevhidin tanımı; “Tevhit: Parsellerin birleştirilme işlemi” olarak ifade edilmektedir. Parselleri birleştirme işleminin adı tevhid iken, parselin ayırma işleminin adı ise ifrazdır.

Tevhit işlemi bazen aynı kişiye ait taşınmazların birleştirilmesi bazen de farklı kişilere ait parsellerin birleştirilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tevhit işlemini gerçekleştirebilmek için taşınmazlar üzerinde herhangi bir irtifak rehin vb. hakların bulunmaması gerekmektedir. Eğer bu tür haklar var ise de hak sahiplerinin muvafakatnameleri gerekmektedir. Çünkü tevhit ile oluşturulan yeni parsele, eski parsellerdeki tüm hak ve mükellefiyetler geçmektedir.

Ada Parsel Nedir? Pafta, Kadastro Parseli, İmar Parseli Nedir? Parselasyon Planı Nedir? yazımızı okumak için tıklayınız. 

tevhit ne demek

Tevhit işlemi için gereken belgeler;

Taşınmazın yer aldığı bölge mücavir alanda ise Encümen Teklif Fölyesi ve Kararı, mücavir alan dışında ise İl İdare Kurulu Kararı

İlgili Kadastro Müdürlüğü’nden tevhit işlemi için hazırlanan yazı ve evraklar

İşlemi gerçekleştiren maliklerin veya vekillerinin nüfus cüzdanı

Tevhid işleminin harcı ne kadar

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan 2019 tapu harçlarında tevhit harcının;

-İmar parselasyon planları uygulama sonucu şuyulanan parsellerin pay sahipleri arasında rızaen veya hükmen taksiminde kayıtlı değer üzerinden; binde 11,38,

-Yukarıdaki fıkralar dışında kalan (yani imar harici) ve müşterek mülkiyete konu olanların rızaen veya hükmen pay sahipleri arasında, aynen veya ifrazen taksiminde kayıtlı değer üzerinden; binde 4,55’tir.

Ayrıca tevhit işlemi için Tapu Müdürlüğü’nde açılan neredeyse her işlem için ödenen Döner Sermaye harcı da ödenmektedir.

Tapu harçları için kaynak: https://www.tkgm.gov.tr/tr/icerik/2019-yili-tapu-ve-kadastro-harclari-ve-damga-vergisi

2 Comments

  1. Ben herhangi bir yere tevhit islemi için bir başvuru falan yapmadım ama hazinede kalan yerimin tevhit islemi yapılacağı için pasife alındığı yazıyor yardımcı olur musunuz lutfen ?

  2. Tabi bu harçlarla belediyelerin aldığı fahis encümen kararı harçlarını da ilave etmek lazin

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*