Ampute Ne Demek? Ampütasyon Ne Demek?

Ampute Ne Demek? Ampütasyon Ne Demek? Öncelikle ampute kelimesi ampütasyon kelimesinden gelmektedir. Ampute kelime anlamı olarak ameliyatla çıkarılmış demektir. Yani ampüte; bir uzvu kesip almak, kol veya bacağı kesilmiş olan kişi, Fiziksel sakatlık olarak tanımlanabilir.

Ampute Ne Demek

Ampütasyon ise; çıkıntı biçimdeki bir organın tamamının ve ya bir kısmının kesilip atılmasıdır. Vücutta bulunan her uzvun, her dokunun, her parçanın bir işlevi bulunmaktadır. Bu yüzden de uzuvların, dokuların kaybı istenilen bir durum değildir. Fakat bazı durumlarda bir uzvun kesilmesi zorunlu hale gelmektedir. Yaralanma, hastalık ve ameliyat yolu ile gerçekleşebilen bu durum, ameliyat ile gerçekleştirildiğinde hayat kurtarıcı etkiye sahip olabilmektedir.  Bir uzuv tamamen canlılığını yitirmiş yani kangrene olmuş,  dokularının büyük kısmı geri dönüşsüz biçimde canlılığını yitirmiş ya da enfeksiyon yayılması ile beraber kan kaybını önlemek amacı taşıdığında ampüte edilmesi gerekir.

Ampütasyon Çeşitleri Nelerdir?

  • Dirsek ampütasyonu
  • El ve el parmağı ampütasyonu
  • Kalçadan ampütasyon
  • Omut ampütasyonu
  • Diz ampütasyonu
  • Diz ampütasyonu
  • Çocuklarda ampütasyon

Ampütasyon Kararı Neye Göre Alınır? Ampute Ne Demek?

Ampütasyon her zaman cerrahlar tarafından istenmeyen, en son seçenek olmuştur. Ampütasyon kararı alınacağı zaman dokuya, uzva, hastalığa ve hastaya ait birçok durum bir arada değerlendirilir. Cerrah öncelikle hastanın yaşamını dikkate almak zorundadır ve hastanın hayati bir tehlikesi bulunuyorsa uzvun kesilmesi önceliklidir. Uzvun kesildikten sonraki süreci de değerlendirilir. Bu durumda ampütasyondan sonra uzuvdan beklenen fonksiyonun eskisi kadar mükemmel biçimde olmasa da yerine getirilip getirilmeyeceği son derece önem arz etmektedir.

Ayrıca ampütasyon kararını almak hastaya aittir. Ancak hastanın bilincinin yerinde olmadığı, yakınlarının civarda bulunmadığı, hastanın yaşamının açıkça tehlikede olduğu durumlar hariç ampütasyon kararı tamamen hastaya aittir. Bu durumda doktor hastaya tıbbi durumu, ampütasyon yapılması veya yapılmaması durumunda riskleri ve olabilecek fonksiyon kayıplarını, başka tedavi seçeneklerini, bunların avantaj ve dezavantajlarını vs. anlaşılır biçimde açıklar.

Metreküp Hesaplama Nasıl Yapılır? Kereste ve Beton Metreküp Hesaplama hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*