Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik Ev Nedir? Son zamanlarda ülkemizde de oldukça tercih edilen prefabrik evler, atölyelerde imal edilen, modüler ev olarak da anılırlar. Atölyelerde imal edilen ve altyapı çalışması oluşturulmuş arsalara monte edilen prefabrik evler çeşitli nedenlerle birçok insan tarafından tercih edilir. Çok kısa sürelerde, evrensel ve beşeri engellere takılmadan imal edilmeleri, iki-üç gün gibi sürelerde montajlarının tamamlanması, standartlarının belirli ve yüksek kalite sunması, depreme olan dayanıklılıkları ve elbette estetik görünümleri prefabrik yapıların yaygınlaşmasındaki en büyük rolü oynamıştır. Fiyatları betonarme yapılara oranla zaman/maliyet açısından çok daha makul fırsatlar da sunmaktadır. 

Prefabrik yapıların birçok farklı model seçenekleri yapılabilmektedir. Hem malzeme hem de dış görünüş açısından onlarca farklı prefabrik ev modeli bulabilmeniz mümkündür. Bu nedenle kişisel beğenilerinize uygun, monte edileceklerin bölgenin mimarisiyle uyumlu, farklı stillerde prefabrik evler yaptırabilirsiniz. Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik Ev

Prefabrik Evlerin Avantajları Nelerdir

– Ucuz, kaliteli ve sağlam yapılardır.

– Montajı da kısa sürede yerinde tamamlanır.

-Her türlü yerleşim ve kullanım amacına göre uygulanabilir.

-Modüler oldukları için ihtiyaca göre planlanması ve üretilmesi mümkündür.

– Her türlü alana ve büyüklüğe göre üretilebilir.

-Prefabrike evler, ses-ısı izolasyonu, yangın ve depreme dayanıklılığı bakımından uluslararası standart ölçülerinde hazırlanır.

-Binaya sonradan istenildiği kadar ek yapılabilme imkanı bulunur. Bu nedenle prefabrik evin genişletilme imkanı vardır.

-Kısa zamanda, hızlı ve çabuk yapılır.  

-Depreme dayanıklıdır.

-İstenildiğinde, prefabrik ev sökülerek başka bir yere konulabilir.

– Prefabrik ev modelleri; tek katlıdan çift katlıya, villa tarzından ahşaba kadar geniş bir yelpazeye sahip.

– Bu yapıların kullanılan malzeme ve tekniğe göre minimum 40-70 yıl arası ömürleri vardır.

Prefabrik Evler Hangi Sorunları Yaşatır?

Kullanılan malzemeye bağlı olarak farklılık gösterse de elli ile yetmiş yıl arasında bir kullanım ömrüne sahiptir. Prefabrik evler oldukça uzun ömürlü evler olarak görülse de betonarme evlere kıyasla daha az kullanım ömrüne sahiplerdir.

Prefabrik malzemesinin eskidiği zamanlarda yenilenmesini sağlamak ve çeşitli bakım süreçlerinden geçirmenin de uygun fiyatlıdır. Bu konuda kişilere büyük bir fayda sağlamaktadır.

Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta da prefabrik malzemenin hafif olması sebebiyle yaşadığı olumsuzluklar olmasıdır. Özellikle şiddetli rüzgarların bulunduğu alanlara inşa edilmesinden kaçınılması gerekir. Bu tür evlerin, söz konusu yerlere kurulduğu takdirde rüzgara karşı zorlanması nedeniyle tavsiye edilmemektedir.

Prefabrik Evlerin Maliyeti

Peki Prefabrik evlerin maliyeti nasıldır? Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, prefabrik bir ev kendisiyle aynı özellikleri taşıyan (boyut, oda sayısı, iç aksam kalitesi) betonarme evlere göre %50’ye kadar tasarruf sağlamak mümkündür. Atölyelerde imal edilmeleri ve bu nedenle hava şartları, insan hataları vs gibi engellere takılmamaları yapım sürelerini muazzam düzeyde azaltarak bir yapının bir – iki hafta içerisinde tamamlanmasını sağlar.

Arsa Alıp Ev Yapmak Mı Yoksa Ev Almak Mı Daha Avantajlı? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*