Kandilli Nerede? Kandilli’ye Nasıl Gidilir?

Kandilli Nerede? Kandilli’ye Nasıl Gidilir? Kandilli İstanbul’un Üsküdar ilçesinin en kuzeyinde Boğaziçi’i kıyısında yer alan bir semttir. Anadoluhisarı ile Vaniköy arasında bulunmaktadır.

Kandilli Nerede

Kandilli Üsküdar ilçesine bağlıdır. Semtin “Kandilli” adını Sultan IV. Murad’ın burada bir saray inşa ettirip etrafını da kandillerle çevirmesinden dolayı aldığı rivayet edilmektedir. Kandilli tepesinde 1986 yılında yanmış olan Kandilli Kız Lisesi’nin kalıntıları bulunmaktadır. Bina Abdülaziz’in kız kardeşi Adile Sultan’ın özel sarayı olarak inşa edilmişti.

Kandilli Gezilecek Yerler Nereler? Kandilli Nerede?

Kandilli Adile Sultan Sarayı: Adile Sultan Sarayı, Sultan Abdülmecit’in kız kardeşi ve Osmanlı Hanedanı içinde divan sahibi olan tek kadın şair olarak tanınmış olan, Adile Sultan tarafından yazlık ikametgâh olmak üzere 1856 senesinde satın alınmış ve sonrasında da 1861 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yeniden yaptırılmıştır. 1916 yılından itibaren Kandilli Kız Lisesi olarak kullanılan Adile Sultan Sarayı, 1986 yılında çıkan yangında harap olmuştur. Sabancı ailesinin katkılarıyla sarayın restorasyonu tamamlanmış. Adile Sultan Sarayı 28 Haziran 2007 tarihinde tekrar hizmete açılmıştır.

Küçüksu Kasrı: Küçüksu Kasrı, semtin etkileyici, göz alıcı ve en güzel tarihi eseri olarak dikkati üzerine çekmektedir. Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan kasır, Osmanlı döneminde de Kandil Bahçesi ismiyle padişahın has bahçelerinden biri olarak kullanılmıştır. 1994 yılında kapsamlı bir restorasyona uğramış olan Küçüksu Kasrı, müze-saray olarak ziyarete açılmıştır. Küçüksu Kasrı’nda  bir de mesire alanı yer almaktadır.

Kandilli’ye Nasıl Gidilir?

Kandilli’ye Üsküdar ve Kadıköy’den belediye otobüsü ile ulaşabilirsiniz.

Çukurcuma Nerede? Nasıl Gidilir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*