Çukurcuma Nerede? Nasıl Gidilir?

Çukurcuma Nerede? Nasıl Gidilir? İstanbul’un en eski semtlerinden birisi olan Çukurcuma, Beyoğlu ilçesine bağlıdır. Semt adını Taksim bölgesine göre daha çukurda kalması ve Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet’in fetihten sonra ilk Cuma namazını burada kılmasından dolayı aldığı rivayet ediliyor.

Çukurcuma Nerede

Çukurcuma’nın Tarihi Dokusu Ve Gezilecek Yerleri

Çukurcuma’da birçok tarihi doku ve antika dükkanına ev sahipliği yapan bir yerdir.

Çukurcuma da Orhan Kemal Müzesi ve Masumiyet Müzesi bulunmaktadır. Orhan Kemal Müzesi, yazarın Kardeş Payı, Kaçak, Hanımın Çiftliği, Bana Evi gibi ünlü, dizilere ve filmlere de konu olmuş birçok eserinin sergilendiği bir müzedir.

Masumiyet-Muzesi ise,Nobel ödüllü Orhan Pamuk’a ait aynı isimli romanından esinlenerek hayata geçirilmiştir. Yapımında Orhan Pamuk’unda koordinatörlüğünü yaptığı müze aynı zamanda İstanbul’un ilk şehir müzesi olma ünvanını da  sahiptir.

Çukurcuma, antika dükkanları ile de ünlü, dizilere, romanlara ve filmlere ev sahipliği yapmış İstanbul’un en eski semtlerinden birisidir. Çukurcuma’nın tüm sokakları, hepsi birbirinden güzel tarihi evlerle doludur. Birçok antika dükkanına ev sahipliği yapan bu semtte eğer tarihi ve antika ürünlere merakınız varsa keyifle gezebilirsiniz.

Ayrıca çukurcuma da bulunun Asri Turşucusu ise 1913 yılından günümüze gelmiş tarihi bir turşucu dükkanıdır. Adile Naşit ve Münir Özkul’un, ünlü Neşeli Günler filminin geçtiği turşu dükkanı da Çukurcuma’nın tarihi dokularındandır.

Çukurcuma’ya Nasıl Gidilir? Çukurcuma Nerede?

Çukurcuma’ya Beşiktaş’tan ve ya Taksim üzerinden ulaşabilirsiniz. Ancak yokuş çıkmak yerine inmeyi tercih ederseniz Taksim istikametinden gitmeniz gerekecektir. Galatasaray Lisesi’nin hemen yanında bulunan sokaktan aşağı doğru yürüdüğünüzde sizi Fransız Sokağı karşınıza çıkacak. Bu yoldan ilerlediğiniz de Çukurcuma’ya ulaşmış olacaksınız. Taksim’den Sıraselviler caddesine geçerek ve Sıraselviler’in bitiminden sağa doğru aşağı inen sokağı takip ederek Çukurcuma‘ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca Tophane tarafından da yürüyerek ulaşım mümkündür.

Çamlıca Tepesi Nerede? Çamlıca Tepesine Nasıl Gidilir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*