MERSİS No Nedir ? MERSİS No Nasıl Sorgulanır?

MERSİS No Nedir ? MERSİS No Nasıl Sorgulanır? Öncelikle “MERSİS” Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nin kısaltılmış halidir. 28.07.2006 tarihli Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planında bulunan; Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi ve Çevrimiçi Şirket İşlemleri Projeleri 08.10.2010 tarihinde birleştirilerek Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) adını almıştır.

MERSİS No Nedir

Ticaret alanında çoğunlukla kullanılmakta olan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS), ticari işletmelerin ve şirketlerin ticaret sicil kayıtlarının elektronik ortamda tutulması amacıyla oluşturulan bir sistemdir. MERSİS NO 16 haneli numaralardan oluşmaktadır. Şahıs şirketleri ve ya işletmelerinde kurucu şahsın TC kimlik numarası ile başlamaktadır.

MERSİS, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın desteklediği bir sorgu sistemidir. Sistemdeki kişisel bilgilerin gizliliği AB müktesabatı çerçevesindeki kurallara göre özel sektör kuruluşları ile paylaşılabilmektedir.

MERSİS No Ne İşe Yarar?

MERSİS numarası ne demek olduğunu açıklamıştık. Peki MERSİS no ne işe yaramaktadır:

MERSİS (Merkezi Sicil Kayıt Sistemi) şirketlerin yapmış olduğu işlemlerin elektronik bir havuzda toplanarak denetlenebilmesi için oluşturulmuş bir sistemdir. Ayrıca MERSİS numarası bulunmayan kuruluşlara idari işlemler uygulanmaktadır.

MERSİS, şirketleri, tüzel kişilerin ve ekonomik birimlerin tekil numara ile bir sistemde birleştirilerek, kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilgilerin tek noktadan elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

MERSİS No Sorgulama Nasıl Yapılır?

MERSİS no ile sorgulama yapılırken; firmaya ait olan MERSİS numarası elinizdeyse, Ticaret Bakanlığına balığı olan MERSİS sitemine giriş yapın. MERSİS numarasını öğrenmek için MERSİS.gumrukticaret.gov.tr veya https://MERSİS.gtb.gov.tr linkine tıklayarak kayıt olmak gerekir. Ardından 16 haneli kod temin edilebilir. Daha sonra şirket sorgulama bağlantısını kullanarak “firma arama” seçeneğini işaretleyin. Daha sonraki adımları takip ederek ve firma hakkında tüm ticari sicil kaydını inceleyebilirsiniz. Eğer unvan ile sorgu yapmak istiyorsanız unvanınızın hepsini büyük harf ile yazmanız gerekmektedir.

Melen Barajı Nerede? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*