Konut Satışlarını Canlandırmak İçin Yeni Düzenlemeye!

Konut Satışlarını Canlandırmak İçin Yeni Düzenlemeye!. Konut satışlarında yaşanmakta olan düşüş nedeniyle yeni tedbirler ve teşvikler için özel bir taslak gündeme taşınıyor. 492 Sayılı Harçlar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında kişinin kendisinin ikamet etmesi için aldığı evlerde ebeveyn başına 300 bin TL, çocuk başına ise 150 bin TL’lik bölümün tapu harcından muaf tutulması planlanmaktadır.

Konut Satışlarını Canlandırmak İçin Yeni Düzenlemeye

Konut Satışlarını Canlandırmak İçin Yeni Düzenlemeye!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine de konu olan ve ön ödemeli gayrimenkul satışlarında yaşanan sorunların araştırılması ve alınabilecek önlemlerin belirlenebilmesi için kurulan alt komisyon raporunu tamamlanmış durumda.

TBMM tarafından tamamlanan raporda ön ödemeli satış sözleşmesi ile maketten satışı yapılan gayrimenkullere ilişkin geniş kapsamlı sorunların yaşandığı belirtilerek tüketicilerin sahip oldukları haklar ve yükümlülükler konusunda bilgilendirilmesi için görsel, yazılı ve sosyal medya kullanılarak bilinçlendirici ön yayınlar hazırlanması önerilmiştir.

Satışlarda Yaşanan Mağduriyetlerin Önüne Geçilecek

Ayrıca raporda mağduriyetlerin giderilmesi amacı ile ön ödemeli konuta ilişkin satış vaadi sözleşmesinin. Tapu siciline otomatik şerh edilmesine yönelik mekanizmanın kurulması için. Adalet Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği’nin koordineli çalışması da tavsiye edilmiştir.

Uzmanlar ise konut satışlarında herhangi bir hataya ve dolandırıcılığa karşı olarak kusursuz işleyen. Amerika ve Avrupa’da ki satış modellerinin örnek alınması gerektiği belirtmektedir.

ABD’deki Satışlarda Para Alışverişinde De Tapu Dairesi Başrolde

Konu ile ilgili olarak tavsiyede bulunan kişilerden biri olan ABD emlak blogerlığı yapan. Cengiz Bayırlı, bu ülkede uygulanan sistemi şu şekilde anlattı:

“ABD’de konutu alacak olan kişi, tapu dairesinin yediemin hesabına parayı yolluyor, konutu satan kişi tapu dairesinin yediemin hesabına tapuyu devrediyor, o noktada işlemler bittiği zaman parayla tapu yer değiştiriyor ve işlemler bitmiş oluyor.”

2021 TOKİ Yüzde 22 İndirim Kampanyasında Son 10 Gün!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*