5206 Gayrimenkul Bankalara Geçti

5206 Gayrimenkul Bankalara Geçti. Konuttan villaya, fabrikadan iş yerine binlerce gayrimenkul bankaların eline geçti. Ödenemeyen krediler neden ile 5 bin 206 ipotekli gayrimenkul, artık bankaların.

5206 Gayrimenkul Bankalara Geçti

5206 Gayrimenkul Bankalara Geçti

Cumhuriyet Gazetesi’nden Şehriban Kıraç’ın haberine göre; sektörde 353 milyar TL kredi kullanıldı. Prof. Dr. Şenol Babuşcu bankalarda da sorun yaşanabileceğini belirtmişti. 

Bankalar fabrika, atölye, tarla, bağ, bahçe, dükkân, villa, çiftlik, arsa ya da konutu aldığı bireysel ve ticari krediye ipotek olarak gösteren binlerce borçlunun gayrimenkullerini aldı. 

Bankaların resmi internet sitelerinde bulunan bilgilere göre; kamu bankalarında hala satılık toplam 2 bin 133 konut yer almaktadır. Ziraat Bankası el koyduğu 1404 gayrimenkulle ilk sırada yer alırken, Halkbank’ın elinde ise 606 satılık gayrimenkul bulunuyor.

Özel bankalarda ise 2 bin 572 gayrimenkul bulunuyor. Bunlardan Şekerbank 946 gayrimenkulle ilk sıraya yer alırken, ikinci sırada 548 gayrimenkulle İş Bankası bulunuyor. Katılım bankalarında ise 401 gayrimenkul mevcut. 224 konutla Albaraka Türk 224 de birinci sırada yer alıyor. Koronavirüs önlemleri çerçevesinde kredilerin takibe düşme süresi 90 günden 180 güne yükseltilmiş bu süre 1 Ekim tarihinde bitmişti.

Toplam 160 Milyar Lira

Başkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şenol Babuşcu, bankaların hala 150 milyar Türk Lirası olan donuk alacakların son bir aydır 160 milyar TL’ye doğru gittiğine dikkat çekti. Babuşcu, yakın izlemedeki kredilerin 450 milyar Türk Lirası olduğunu bu kredilerin bir bölümünün gelecek altı ayda donuk alacağa dönüşeceğine ve donuk alacak miktarının 200 milyar Türk Lirası’nda doğru ilerleyeceğine vurgu yaptı. 

Bankaların elindeki satılık gayrimenkul sayılarından çok, fiyatlarına bakılması gerektiğini belirten Babuşcu, gelecek süreçte el konulacak gayrimenkul sayısında da miktarında da yükseliş olacağına dikkat çekti. 

İnşaatlar Yarım Kalmayacak! Sigorta Çözümü! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*