İnşaatlar Yarım Kalmayacak! Sigorta Çözümü!

İnşaatlar Yarım Kalmayacak! Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 2014 yılında çıkardığı kanunla ‘Bina Tamamlama Sigortası’nın önünü açmıştı. Yaklaşık 3 yıl süren çalışmaların sonunda da Türkiye’de ilk bina tamamlama sigortası poliçesi düzenlendi. Konut aldığınız projede tamamlama sigortası varsa müteahhit iflas da etse evinizin teslimi yapılacak.

İnşaatlar Yarım Kalmayacak

Türkiye’de konut sektörü ağırlıklı yap sat olarak ilerliyor. Projeler inşaat başlarken ofis üzerinde satılıyor, firmalar satıştan sağladığı gelirle yoluna İnşaatlar artık yarım kalmayacak.

İnşaatlar Yarım Kalmayacak!

Yarım kalan inşaatlar konutzedeler yaratınca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı devreye girdi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Mayıs 2014’de yürürlüğe giren. Tüketici Kanunu konut sektörü için de bir takım düzenlemeleride beraberinde getirdi. Ön ödemeli konut ve devre tatil satışlarında, tüketici ödemelerinin teminat altına alınması sağlandı. 30 ve üzerinde konut yapan firmalara bakanlık tarafından belirlenen teminat ve şartları sağlaması zorunluluğu getirildi. Bu seçeneklerden biri de ‘Binan Tamamlama Sigortası olarak düzenlendi. Uzun yıllar geçmesine karşın bu alanda bir çalışma yapılmamıtır, inşaat firmaları hak ediş sistemi, banka teminat mektubu gibi diğer seçenekleri kullanarak proje geliştirdi.

Hürriyet’te yer alan habere göre; Ahmet Yaşar, gayrimenkulün yalnızca konut alımı olmadığını yatırım aracı olarak da kullanıldığını söyleyerek geçmiş senelerde teslim edilemeyen konutlar sebebiyle binlerce vatandaşın mağdur olduğunu dile getirdi. Bina tamamlama sigortasının da bu mağduriyetleri engellemek için devreye sokulduğunu anımsatan Yaşar, vatandaşların doğru projeyi ve doğru müteahhidi bulmasının kolay olmadığını, geçmişte yaşanan kötü tecrübelerin de bunu kanıtladığını söyledi. 

Ahmet Yaşar, sigortanın genellikle müteahhitler tarafından yapıldığını, primini de müteahhidin ödediğini söyleyerek “Açıkçası ben 1 milyon, 1.5 milyon liralık bir konut alacaksam cüzi bir miktar prim ödeyerek sigortayı yaptırırım, proje biter mi, bitmez mi diye düşünmek yerine kendimi güvenceye almış olurum. Çünkü müteahhit konutu ya da konutları bitiremezse devreye sigorta şirketi giriyor ya o projeyi bitirip konutları teslim ediyor ya da vatandaşa parasını ödüyor” şeklinde konuştu. Bina tamamlamanın henüz yeni bir sigorta türü olduğuna, buna karşın 70’in üzerinde proje için sigorta yapıldığına değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigorta sayesinde kentsel dönüşüm projeleri bitti ve konutlar sahiplerine teslim edildi. Bina tamamlama devreye girdiğinden beri artık konutzede diye bir kavram kalmadı. Bugün için bina tamamlama zorunlu bir sigorta değil ama biz projelerde zorunlu hale getirilmesini istiyoruz.” Dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*