Kiralık Konutlarda Ev Sahibi Suistimalleri Tepki Çekti!

Kiralık Konutlarda Ev Sahibi Suistimalleri Tepki Çekti! Ev sahiplerinin son zamanlarda kiracıların istediği SGK dökümü ve kredi notu gibi belgeler gündemde yer almaktadır. Bu durum ile ilgili olarak hukukçular kiracıların haklarını açıklıyorlar.

Son dönemlerde gayrimenkul piyasasında yaşanan hareketlilik bazı şehirlerde kira fiyatlarını ikiye katladı. Sabah gazetesi haberine göre; yıllık kira artış oranları İstanbul’da % 50.7, Ankara’da % 31.8 ve İzmir’de ise % 30.9’a çıkmıştır. Ancak gayrimenkulde meydana gelen değer yükselmesi ile birlikte bazı şehir ve ilçelerde % 10 ila 150 arasında değişen artışlar meydana geldi.

Kiralık Konutlarda Ev Sahibi Suistimalleri Tepki Çekti

Kiralık Konutlarda Ev Sahibi Suistimalleri Tepki Çekti!

Artan fiyatlar nedeni ile kiralık ev bulmak oldukça zor bir hal almaya başlamışken büyük şehirlerde kiralık ev sıkıntısının bazı ev sahipleri tarafından suistimal edilmeye başlandığı görülmektedir. Evini açık artırma usulüne göre kiralayanların yanı sıra kefil veya kredi notunu görmek isteyen ev sahipleri de çıktı.

Daha önce kiracıya ne iş yaptığı, memur mu özel sektör çalışanı mı olduğu, medeni hali, nereli olduğu, çocuk sayısı ve evcil hayvan besleyip beslemediği gibi sorulurken, son zamanda kefil, SGK dökümüyle birlikte bankalardaki kredi puan durumunu gösteren findeks raporu istenmeye başlandı.

Konu ile ilgili olarak gayrimenkul Danışmanı Şule Alp, “Ev sahibinin kiracının ne iş yaptığını sorması, evli olup olmadığı, çocuk sayısı hep alıştığımız şeylerdi. Ancak son aylarda gayrimenkul sektörü büyük bir kriz içerisinde. Kiralık ev bulmak neredeyse imkânsız hale gelince evlerin değeri yükseldi. Haliyle ev sahipleri de kiracı seçmeye başladı. Artık bazı ev sahipleri bankalar gibi kredi notu istiyor” şeklinde konuştu.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan’da son zamanlarda emlak fiyatlarında meydana gelen yükselme nedeniyle, ev sahiplerinin elinin güçlendiğini dile getirdi.

Hakan Akdoğan, “Eskiden ev sahipleri kendilerini güvence altına almak için kiracıdan kefil isterdi. Bu kefil olayı tekrar gündeme geldi. Bir de bankalardan kredi notu istiyorlar, hatta bazı ev sahipleri kredi kartında herhangi bir gecikme var mı diye görmek istiyor. Eskiden bunlara ulaşmak zor olduğu için sadece kefil yetiyordu” dedi. Ayrıca ev sahiplerinin kiralarını garantiye almaya çalıştıklarını dile getiren Akdoğan; “Açık artırma yöntemi de şu sıralar gündemde. Vatandaş ev bulamıyor diye bu tarz yollara başvurursa ev sahibi, kiracı o evi tutmak uğruna yüksek teklif verebilir. Ancak eve iyi bakar mı, aidatını geciktirmeden öder mi, evi kullanım amacının dışında kullanır mı gibi soruların cevaplarını da unutmamak gerekiyor.” Dedi.

Konut Satışlarını Canlandırmak İçin Yeni Düzenlemeye! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*