Reglaj Nedir? İnşaat ve Tesisatta Reglaj Ne Demek?

Reglaj Nedir? Reglaj; tesviye ve finişleme olarak da bililinir. İngilizce de de finishing olarak geçmektedir. İnşaat Sektöründe Reglaj Nedir?

Reglaj Nedir?

İnşaat Sektöründe Reglaj Nedir?

Reglaj, yarma ve ya dolgu sonrası pürüzlü araziye kazı ve dolgu ile istenilen eğimi verme işlemdir. Engebeli kısımlarda, çukurların doldurulması, tümseklerin kazılması, istenmeyen sert kayalıkların kırılması, bitkilerin sökülmesi gibi düzeltme ve çevre  temizleme işlerine reglaj denir.  Kısacası inşaat işlerinde reglaj daha düzenli hatlara sahip yapıları oluşturmaktır. Reglaj Nedir?

Tesisat İşlerinde Reglaj Nedir?

 Petek vanası ayarı olarak da bilinmektedir. Kalorifer tesisatına bağlı bütün peteklerin aynı derecede ısınmasını sağlamak için petek giriş vanalarının sıralı bir şekilde açılıp kapanmasıyla yapılan ayardır. Kombiye uzak petekler ısınmıyor, kombiye yakın petekler fazla ısınıyorsa bu işlem yapılır. Reglaj ayarı kombinin performansını yükseltmez, sadece mevcut performansı eşit şekilde dağıtır.

Tesisat Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

1.Kombi 70 derece sıcaklığa ayarlanır. (peteklerin ısı farkını daha kolay anlayabilmek için) tüm peteklerin alt ve üst vanaları açılır.

2. Kalorifer tesisatına bağlı kaç petek olduğu belirlenir ve petekler kombiye en yakından en uzağa doğru sıralanır.

3. En yakın peteğin üst vanası tamamen kapatıldıktan hemen sonra bir diş sola döndürülerek açılır. En yakın ikinci petek tamamen kapatıldıktan hemen sonra 2 diş sola döndürülerek açılır bu işlem en uzak peteğe kadar birer diş arttırılarak devam eder.

4. En uzak peteğin üst vanası tamamen açılır.

5. İşlem bittikten sonra 20 dakika bekleyin petek ısıları tam dengelenmemiş ise: (Petek sayısı-1 ÷ vana diş sayısı) formülünü uygulayın.

6. Petek sayısı-1 ÷ vana diş sayısı formülü: Örnek 6 petek var vana en fazla 5 diş dönüyor o zaman petek başı bir diş arttıracaksınız.

Dilatasyon Nedir ? Dilatasyon Derzi Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*