Adres Değişikliği Cezası 2022 Ne Kadar? İkametgah Cezası Ne Demek?

Adres Değişikliği Cezası 2022 Ne Kadar? İkametgâh bildirmek yasal bir zorunluluktur. Adres değişikliklerinde adres beyanında bulunmanız gerekmektedir. Aksi takdirde idari para cezası uygulanmaktadır. Aynı zamanda yanlış ya da hatalı adres vermeniz durumunda da para cezası uygulanmaktadır. Peki bu cezaların tutarları ne kadar?

Adres Değişikliğinde Bulunmama Cezası 2022 Ne Kadar?

2022 yılı için; 5490 sayılı Kanunun 50 inci maddesinde belirtilen adres bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen kişiler için 128 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişiler için ise 2.673 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Adres Değişikliği Cezası 2022 Ne Kadar?

Adres Değişiklik Bildirimi Hangi Kurumlara Yapılır?

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50 ve 51 inci maddeleri uyarınca, yerleşim yeri adres değişiklikleri yirmi iş günü içinde nüfus müdürlüklerine, adrese dayalı hizmet 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50 ve 51 inci maddeleri uyarınca, yerleşim yeri adres değişiklikleri bildirimi yirmi iş günü içinde nüfus müdürlüklerine, adrese dayalı hizmet veren kurumlara (su idaresi gibi) ya da dış temsilciliklere yapılır.

Adres Değişikliği İçin Gereken Evraklar

Nüfus Müdürlüklerine başvurarak adres değişikliği yapacak vatandaşların beyanda bulunduğu adreste bulunan kişiye ait fatura, elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesinin bir örneği ya da kira sözleşmesi gibi geçerli evrakları yanınızda götürmeleri gerekmektedir. Beyan edilen adres boş bir konut ise herhangi bir belge talep edilmemektedir. Eğer adres, birlikte oturma gerekçesiyle değiştiriliyorsa; yapılması gereken birlikte oturacağınız kişi ile birlikte nüfus müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir.

İnternet Üzerinden Adres Beyanı Nasıl Yapılır?

TURKCELL ya da TÜRK TELEKOM operatörü ile mobil imza sözleşmesi yapılmak suretiyle ya da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir elektronik sertifika hizmet sağlayıcısından edinilmiş geçerli ve nitelikli bir elektronik sertifikanın olması halinde https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi “Elektronik İmza İle Adres Beyanı” sayfasından adres bildirimi yapılabilir.

Elektronik İmza Nasıl Alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulan bir işlemdir. Bu işlemi yapan firmalara ait liste ve konu hakkında diğer bilgiler  btk.gov.tr adresinde yer verilmektedir.

Mobil İmza Nasıl Alınır?

Bu hizmet GSM operatörleri tarafından verilmektedir Bu hizmetin maliyet olarak bir bedeli bulunmaktadır. Bu işlem üç aşamadan oluşur.

Ön başvuru- Başvuru – Aktivasyon.

  • Öncelikle adres sisteminde nerede kayıtlı olduğunuzu öğrenmek için http://adres.nvi.gov.tr web adresinden sorgulama yapabilirsiniz.
  • İstanbul ilinde oturanlar için nüfus müdürlükleri adresleri yol tarifleri ile birlikte bu adresten öğrenebilir.

Kira Kontratı Nedir? Kira Kontratı Nasıl Yapılır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*