Kadıköy Nerede? Kadıköy Nereye Bağlı?

Kadıköy Nerede? Kadıköy Nereye Bağlı? Kadıköy, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan önemli bir ilçesi. Kocaeli Yarımadası’nın güneybatı kesiminde bulunan Kadıköy, batı ve güneyde Marmara Denizi, kuzeybatıda Üsküdar, kuzeydoğuda Ataşehir ve doğuda Maltepe ilçeleri bulunmaktadır.

Kadıköy Nerede

Marmara sahilleri boyunca Haydarpaşa’dan Bostancı’ya dek kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda oldukça uzun bir sahil şeridine sahip olan Kadıköy’de kıyı şeridi ve buna paralel uzanan ana ulaşım güzergâhları yerleşme yapısını belirlemektedir. Daha geride yer alan D-100 Karayolu ilçenin kuzey sınırını oluşturmaktadır.

Kadıköy’deki yerleşmenin başlangıcını oluşturan tarihsel çekirdek, Haydarpaşa Koyu ile Moda Burnu’nun oluşturduğu alanda yer almaktadır. İlçeye adını veren yerleşme merkezi ve asıl Kadıköy semti kabaca kuzey ve kuzeydoğuda demiryolu, doğuda Kurbağalıdere ve Kalamış Koyu, batıda ise Marmara Denizi ve Haydarpaşa Koyu’nun sınırladığı bir alan bulunmaktadır. Bu alan Kadıköy Çarşısı, Yeldeğirmeni ve Moda gibi tarihi yerleşme alanlarını da içeren Rasimpaşa, Osmanağa ve Caferağa mahallerinden oluşmaktadır.

Kadıköy, ancak 19. Yüzyıl’da sürekli iskan sahası haline gelip İstanbul kentiyle bütünleştiğinden, İstanbul’un diğer tarihi semtlerine nazaran şehir tarihi içinde oldukça genç bir yerleşme olarak bilinmektedir. Bununla birlikte Anadolu Yakası’nın en eski yerleşim birimlerinden olan Kadıköy bugün de yakanın en işlek noktası durumundadır. Kadıköy’de Osmanlı döneminden kalma yapılara da bulunmaktadır.

Kadıköy ilçesi kent ulaşımı açısından merkezi bir konumda bulunmaktadır. İstanbul’un çeşitli semtlerini birbirine bağlayan bazı ana ulaşım yolları Kadıköy İlçesi’nde bulunmaktadır. 2015 yılında gerçekleştirilen “İstanbul’da Yaşam Kalitesi Araştırması’nda tüm ilçeler arasında 2. sırada bulunmaktadır.

Kadıköy Nerede? Kadıköy’e Nasıl Gidilir?

Kadıköy konumundaki en çok ziyaret edilen yerlerden Kadıköy konumuna toplu taşıma ile nasıl gidilir aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki toplu taşıma hatlarının Kadıköy – yakınından geçen güzergâhları bulunmaktadır.

  • Otobüs: 16D, 8A, E-11
  • Tren: MARMARAY
  • Metro: M4
  • Minibüs / Dolmuş: DOLMUŞ: D-31, DOLMUŞ: D-63A
  • Vapur: KARAKÖY – KADIKÖY (METRO DURAĞI)

Beşiktaş Nerede? Beşiktaş Nereye Bağlı? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*