İlk Kez Ev Alacaklara Müjde!

Devlet ilk kez ev sahibi olmak isteyenlere 15 bin liraya kadar geri ödemesiz hibe desteği verecek.

Hibe desteğinden faydalanabilmek için gerekenler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar,

07.04.2015 tarihi itibariyle üzerine kayıtlı konut ya da başka taşınmaz mülkü olmayanlar,

Bankaların konut hesabına düzenli olarak ödeme yapanlar devlet desteğinden yararlanabiliyor.

Katılımcıların ilk olarak banka şubelerine şahsen başvuruda bulunması gerekiyor. Hemen hemen her banka da devlet destekli konut hesabı açma imkânı sunuluyor. Fakat katılımcıların birden fazla hesap açmasına ve bir başkasıyla ortak hesap açmasına izin verilmiyor. Açılan konut hesapları kişiye özel kabul ediliyor. Bu hesapların bankalar arasında taşınmasına da müsaade edilmiyor.

Katılımcılar ne kadar ödeme yapacaklar

Devletin geri ödemesiz hibe desteği, tek seferde yüksek miktarda para yatıramayan vatandaşların aylık olarak para biriktirmesini teşvik etmek amacıyla oluşturulmuş bir programdır. Bu sebeple 2016 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre konut hesabınıza en az 250 en fazla 2500 TL yatırabilirsiniz. Fakat konut hesabını ilk açtığınızda bir defaya mahsus olmak üzere en fazla 30.000 TL yatırabilirsiniz. Konut hesabınıza daha yüksek miktarda para yatıramazsınız.

Hibe tutarı nasıl belirlenir

Verilecek hibenin tutarı, hesabınızda yaptığınız birikim esas alınarak belirlenir.

  • Konut hesabında 36-47 ay arası birikim yapan vatandaşlar, biriktirdiği tutarın %15’i kadar hibe alır.
  • Konut hesabında 48-59 ay arası birikim yapan vatandaşlar, biriktirdiği tutarın %18’i kadar hibe alır.
  • Konut hesabında 60 ay ve üzeri birikim yapan vatandaşlar ise, biriktirdiği tutarın %20’si kadar hibe alır.

Devletin ilk defa ev alacaklara verdiği destek programına katılanların düzenli olarak ödemelerini yapmaları gerekiyor. Hibe tutarları Maliye Bakanlığı’nca her yıl belirlenen yeniden değerleme oranlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Banka ödemelerini düzenli olarak yatırmayanlar devletin hibe desteğinden yararlanamıyor. İhtiyaç olduğunda birikimlerini bankadan çekmek isteyen vatandaşların bir dönem içinde (12 ay) en fazla iki defa para çekme hakkı buluyor. Fakat para çekmek isteyen vatandaşlar, o güne kadar bankaya ödemesi gereken asgari tutarın tamamını hesabında bulundurması gerekiyor. Aksi takdirde katılımcılar programdan çıkarılır ve devlet desteğinden yararlanamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*