Ebeveyn Banyosu Nedir ?

Ebeveyn Banyosu Nedir ? Gayrimenkul sektöründe son yıllarda satılan konutlarda aranan niteliklerden biride ebeveyn banyosudur, olmasa olmaz haline gelen ebeveyn banyosu, yatak odalarında bulunan özel banyolardır.Ebeveyn Banyosu Nedir

İkamet edilen bir konutta evin bölümleri arasında oda, salon, tuvalet ve banyo birimleri yer almaktadır. Ebeveyn Banyosu ise, bu konutları yatak odalarında yer alan banyo ve tuvalette verilen addır..

Ebeveyn Banyosu,  bir konutta yer alan odalardan bağımsız olarak tasarlanan ve evin genel ve misafir kullanımına kapalı, genellikle yatak odasında olan banyo ve tuvalettir. Bu tür banyoları kullanmak yer aldığı odada bulunanlara ait olduğundan; yalnızca yatak odasından erişimi bulunan banyolara ebeveyn banyosu denir.

Ebeveyn Banyosu,  genellikle ebeveyn odasının bitişiğinde ve odadan ihtiyacınız olan banyo ve tuvalet olanağını sunar. Bu nedenle aslında, ebeveyn banyolarının genellikle yatak odasının önemli parçasıdır.

Ebeveyn Banyosu

Ebeveyn Banyosu Evin Değerini Neden Arttırır?

Ebeveyn banyosu son zamanlarda her evde aranan bir nitelik olmaya başlamıştır. Maliyeti açısından bakıldığında eve kattığı değer çok fazladır. Özellikle inşaat aşamasında toplu inşaat maliyetlerine dahil edilerek yapılan ikinci bir ebeveyn banyosu maliyeti çok düşük tutarlarda olmaktadır. İnşaat firmaları evlere mutlaka ebeveyn banyosu yapmayı tercih etmektedirler. Ebeveyn banyosu evin hem değerini artarken hem de evin prestijini yükseltmektedir. Bugün ev almak isteyen birçok çiftin evde ilk aradığı özellikler arasında ebeveyn banyosu olması yer almaktadır. 

Ebeveyn banyosu her daire için uygun olmayabiliyor veya bazen çok küçük ebatlardaki dairelere yapılan ebeveyn banyosu evin özellikle yatak odası alanını küçültüp kullanılmaz hale getirebiliyor. Bu sebeple ebeveyn banyosu genellikle en az 90 m2 büyüklükte ve en az 2+1 ebatta evlerde tercih ediliyor. Diğer yandan çok lüks projeler ve çok büyük metrekarelere sahip olunması söz konusu değilse stüdyo ve 1+1 dairelerde ebeveyn banyosu yapılmıyor. Ebeveyn banyosu amacı evi alan açısında tabi k, sadece kendisinin kullandığı özel bir banyoya sahip olmak ve ayrıca özel hayatını ebeveyn banyosu ile bir miktar da olsa başkalarından gizlemek oluyor.


Ebeveyn Banyosunun Avantajları

Oda içerisinde yer alan banyolar gerek kullanım rahatlığı gerek mahremiyet ihtiyacı bakımından birçok avantaja sahiptir. Özellikle çocuklu ve geniş aileler için ebeveyn banyosu, temizlik ve hijyen ihtiyacının giderilmesinin yanı sıra ebeveynler için, özel kullanıma sahip, mahrem bir alanı da tanımlar. Temel tasarım ilkelerine göre banyo ve içerisindeki tuvalet evin tüm bireylerinin kullanımı için tasarlanır. Banyodan bağımsız, genellikle girişlerde kullanılan tuvaletler ise misafir kullanımı için tasarlanmıştır.

Veranda Ne Demek? Veranda Dekorasyonu Nasıl Yapılır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*