Çift Kişilik Yatak ve Baza Ölçüleri? Standartları Nedir?

Çift Kişilik Yatak ve Baza Ölçüleri? Standartları Nedir? Yatak odalarının en önemli eşyası tartışmasız yatak olduğunu söylemek mümkün. Yatak seçerken en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de yatağın ölçüleri olmaktadır. Doğru ölçülerde yatak seçmek hem uykunuzun daha verimli olmasını sağlayacak hem de yatak odası dekorasyonu konusunda da önemli rol oynamaktadır. Piyasaya yatak ölçüleri konusunda çok çeşitli ölçüler olduğu bilinmektedir.

Çift Kişilik Yatak ve Baza Ölçüleri

Yatak ölçüsü iki türlüdür.

  • En ve boyuna ölçülendirme
  • Kalınlık olarak ölçülendirme.

Çift Kişilik Yatak ve Baza Ölçüleri?

Çift kişilik yatak ölçüleri genellikle 1.40 m. eninde olup 1.90 m. boy ebatlarında standart olarak yapılmaktadır. Eğer çift kişilik standart bir yatak modeli arıyorsanız bu yatak modeli yetişkinler ve gençler için de aynı ölçülerdedir. Çift kişilik yatak modellerini kategorilere ayıracak olursak queen, battal ya da king modelleri de çift kişilik yatak modelleri olarak bilinir.

Eğer çift kişilik yatak modeli satın almak istiyorsanız, farklı ebatları mevcuttur.1.40 m. en, 1.90 m. boy ebatlarında yatak modelleri en küçük çift kişilik yatak ölçüleridir. Eni 1.50 m. ile boyu 2.00 m. olan yatak modelleri de bulunmaktadır. Ayrıca, 1.60 m. en ile 2.00 m. boy ebatlarında çift kişilik yatak modelleri mevcuttur. 1.80 m. en, 2.00 m. ebatlarında yatak modelleri ise en geniş çift kişilik standart yatak modelleri olarak bilinmektedir. Ayrıca kişiye özel çift kişilik yatak modelleri forma bağlı olarak ilgili firmalar tarafından isteğe göre yapılabilmektedir

Yatak Kalınlık Ölçüleri

En ve boy olarak ölçüleri tamamladıktan sonra kalınlık ta oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer baza ve yatağı ayrı firmalardan alıyorsanız, yâda aynı firmada takımdan farklı bir yatak seçmek istiyorsanız uyumsuz bir tercih yapma ihtimaliniz bulunmaktadır. Örnek verecek olursak, baza yüksekliği 30 cm olduğunu düşünelim ve seçtiğiniz yatağında çift petli ortopedik yatak olduğu ve yüksekliğinin de 40 cm olduğunu varsayalım. Toplam yükseklik 70 cm olacaktır ki bir yatak için bu ölçü oldukça fazladır. Bu yüzden yatak alırken oluşacak olan yüksekliği önceden hesaplayıp, oluşacak duruma göre yatak yüksekliği belirlenmelidir.

Bağ Evi Nasıl Yapılır? Maliyeti Ne Kadardır? 2021 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*