Rutubetli Evde Oturmanın Zararları Nelerdir?

Rutubetli Evde Oturmanın Zararları Nelerdir? Öncelikle Evlerde oluşan rutubetin nedenleri nelerdir? Rutubet, evde yaşayan insan, bitki ve ya hayvan gibi canlıların nefes almaları ve terlemeleri sonucu meydana gelebilmekle birlikte aynı zaman da yemek pişirme, çamaşır yıkama ya da duş alma gibi ev rutin aktiviteleri de oluşabilmektedir. Rutubet hemen hemen her evde az miktarda olsa da bulunmaktadır. Fakat bir problem haline geliyorsa bunun temel sebebi evin yeterince yalıtılmamış olmasıdır.

Rutubetli Evde Oturmanın Zararları Nelerdir

Dış çevredeki yağmuru, soğuğu ya da eve farklı bir yerden gelen suyu çeken duvarlar, evdeki yüksek sıcaklık ile karşılaştıkları zaman su buharı oluşturmakta ve bu da rutubetin meydana gelmesine neden olmaktadır.

Farklı Sebepler ile Oluşan Rutubet Konusunda Yapılabilecekler Nelerdir?

Evin farklı bölgelerinde meydana gelen rutubet önleyebilmek için en iyi çözüm izolasyondur. Evin dış cephesine yapılacak olan izolasyon ile duvarlar soğuk havayı ve suyu geçirmeyecek şekilde güçlendirilebilir. İzolasyonun rutubet üzerinde çözüm sağlama konusunda etkisi çok büyüktür.

İzolasyondan başka yapılabilecek evde hava sirkülasyonu sağlamak amacıyla sık sık havalandırmak, ısı yalıtım levhaları ile iç cephe yalıtımı yapmak, nem alıcı cihazlardan kullanmak, anti küf içeriğe sahip olan duvar boyaları ile duvarları boyamak, ev içerisinde bitki barındırmamak ve evin ısıtma sistemini düzenli olarak kontrol ettirmek uygulanabilecek olan diğer çözümler arasındadır.

Evdeki Rutubet Nasıl Anlaşılır?

Evde rutubet meydana geldiğinde evdeki bu rutubetin nasıl anlaşılacağı sorusunun cevabı aşağıdaki yer almaktadır. Bunlar:

  • Duvarların soğuk olması
  • Duvarın renginin değişmesi
  • Duvarda küflenmeler oluşması
  • Pencerenin kenar kısmında renklerin değişimi
  • Evde farklı bir kokunun meydana gelmesi.

Rutubetli Evde Oturmanın Zararları Nelerdir?

  • Evde oluşan rutubet alerjik reaksiyonlara sebep olur. Küf Alerjisi belirtileri ise: burun akıntısı, öksürük, hapşırık ve burun akıntısı yapıyor. Küf içindeki bakteriler nedeniyle sizi halsiz ve yorgun hissettirir.
  • Romatizma rahatsızlığı yaratır. Eklem ağrıları çekebilir, kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz.
  • Uyku problemlerinizi arttırabilir.
  • Bedensel ve zihinsel olarak zinde kalmanızı engel olur.
  • Ayrıca rutubet ciddi bir kanser tehdidi olabilir.

Rüsum Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*