Ödenmeyen Aidat Borcunu Kim Öder?

Ödenmeyen Aidat Borcunu Kim Öder? Gündemde yer alan haberlerden birisi de apartman sakinlerinden apartman giderlerin karşılanması için her ay düzenli olarak toplanması gereken aidat konusudur. Apartman yönetimi tarafından ortak kullanım giderlerini karşılamak amacıyla her ay düzenli olarak alanın bedele aidat denir. Aidat ücretlerinin düzenli toplanması sırasında bazen sorunlar yaşanabilir ve bina sakinleri aidat ödemekten kaçınabiliyor. Bu durumda ödenmeyen aidat borcunu kim öder?

Ödenmeyen Aidat Borcunu Kim Öder

Ödenmeyen Aidat Borcunu Kim Öder?

Kat maliki ve kiracı arasındaki kira sözleşmesi sadece iki tarafı bağlamaktadır. Binada oturan kişi aidat ücretini ödemediği zaman yönetim bu ödenmeyen tutarı mülk sahibinden isteyebilir. Bu nedenle de site yönetimi ilk olarak kiracıya müracaat etmek zorunluluğunda değildir. Ev sahibi eğer yaptığı kira kontratında aidatı kiracının ödeyeceği yönünde bir anlaşmaya vardıysa, kiracının aidatları düzenli olarak ödeyip ödemediğini kontrol etme sorumluluğu da ev sahibine ait olur.

Türk Borçlar Kanunumuzda kiraya verenin yan giderlere katlanma borcu düzenlemiştir. TBK md 303’e göre; Kiraya veren/malik, kiralanın kullanımıyla ilgili olmak üzere kendisi veya üçüncü kişi tarafından yapılan yan giderlere katlanmakla yükümlüdür.

Kiracının Ödemekle Yükümlü Olduğu Giderler

1.Temizlik ve Bakım Giderleri

Temizlik ve Bakım Giderlerini Ödeme Borcu TBK md 317: Kiracı, kiralananın olağan kullanımı için gerekli temizlik ve bakım giderlerini ödemekle yükümlüdür. Bu konuda yerel adete de bakılır.

2.Kullanma Giderleri

Kullanma Giderleri TBK md 314: Kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında, sözleşmede aksi öngörülmemişse veya aksine yerel adet yoksa, ısıtma, aydınlatma ve su gibi kullanma giderlerine katlanmakla yükümlüdür. Giderlere katlanan taraf, bu giderleri ispat edici belgelerin birer örneğini istem üzerine diğer tarafa vermek zorundadır.

Satılık ve Kiralık Konut Fiyatlarında Rekor Artışlar! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*