Maslak Nerede? Maslak Nereye Bağlıdır?

Maslak Nerede? Maslak Nereye Bağlıdır? Maslak; İstanbul’un Avrupa Yakasında yer almaktadır. 18 Ekim 2012 tarihine kadar Şişli ilçesine bağlıdır ve Maslak’ın kuzeyinde ve doğusunda Sarıyer vardır. Batısında Ayazağa, güneyinde Huzur mahallesi, güneydoğusunda Beşiktaş ile komşudur. Maslak’ta hem gökdelenlerle hem de yüksek yapılarla sıklık ile karşılaşılmakta ve bu mahallenin ekonomik gücü de bir hayli yüksektir. Eskiden oldukça izbe olan bu mahalle, büyük şirketlerin ofislerinin bulunduğu, sosyetenin sürekli olarak mesken edindiği bir yer haline gelmiştir.

Maslak Nerede

Ayrıca Maslak içerisinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ana yerleşkesi de yer almaktadır. Aynı zamanda da metro hattının da geçtiği Maslak’tan diğer mahalle ve ilçelere ulaşım oldukça kolaydır. Maslak daha çok iş merkezi olarak tercih edilmekte bu nedenle de yerleşik hayata geçen kişiler burada konaklamıyor, bunun sonucunda da gündüz saatlerinde var olan kalabalığı gece dinginleşiyor. Yani günün geri kalan kısmında Maslak sessiz bir semt haline geliyor. Ayrıca Maslak’ta özellikle plazaların yoğun olduğu 4 binin üzerinde iş yeri bulunmakta. Maslak Nerede? Maslak Nereye Bağlıdır?

Maslak Nereye Bağlıdır? Maslak Nerede?

 Yukarı da bahsedildiği üzere uzun yıllar İstanbul’un Şişli ilçesine bağlı olan Maslak Mahallesi, Ekim 2012 itibariyle Sarıyer ilçesine bağlanmıştır. 2012 yılında TBMM İçişleri Komisyonu’nda, 13 ili büyükşehir kapsamına alan Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın 2. maddesi kabul edildi. Kabul edilen bu tasarının ikinci maddesi, ilçe, belde ve köylerle ilgili düzenlemeleri içeriyor. Komisyondan İstanbulluları yakından ilgilendiren bir karar da çıktı. Bu tasarı kapsamında İstanbul’un Şişli ilçesine bağlı olan Maslak, Ayazağa ve Huzur mahalleleri Sarıyer ilçesine bağlandı.

Osmanlı Mimarisi Nedir? Osmanlı Mimarisi Özellikleri Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*