Bazilika Nedir?

Bazilika Nedir? Eski yapılardan biri olan “Bazilika nedir, nerede ortaya çıkmıştır ve kaç tip Bazilika vardır” bu yazımızda sizler için araştırdık. Bazilika, Hristiyanlık öncesinde var olan yapılardır. Bazilika Hristiyanlık öncesinde toplanma yeri olarak planlanmış, Hristiyanlık sonrasında da dini amaca hizmet etmiştir. İlk bazilika Roma’da İ.Ö. 184 yılında Cato tarafından yaptırılmıştır. Bazilika (Yunanca= basilike) kelimesi ilk olarak, Atina pazar yerinde başyargıç Basile’in, içinde adli davalara baktığı yapı için kullanılmıştır.

Bazilika Nedir

Bazilika, çeşitli dönem yapılarında karşılaşılan bir plan tipidir. Hristiyanlık öncesi yapılarda dini niteliği olmayan bir toplanma yeri özelliği gösterir. Bazilika, Erken Hristiyan ve Orta Çağ mimarilerinde, yan geçitleri bulunan (yan nef), galerili veya galerisiz kilise anlamında kullanılmıştır. Bu yapı; Romalılarda adaletin uygulandığı dikdörtgen planlı mekandır. Bu mekanlarda kısa yanda hakimin oturacağı bir yer ve içine imparatorun ya da herhangi bir ilahın heykelinin yerleştirildiği yuvarlak bir hücre bulunur. Salon, ahşap çatıyı taşıyan iki sıra sütunla üç sahna ayrılır. Bazilika Nedir?

Bazilika Nedir? Bazilika Tipleri

Bazilikalar sonraları bazilikal planlı diye tanımlanan kiliselere örnek olmuşlardır. Bazilika plan düzeni uygulanan kiliselerde orta sahının iki yanında birer yan sahın yer alır. Orta sahın yan sahınlardan yüksek ve geniş tutularak vurgulanır. Orta sahının sonunda bir apsis yer alır ve apsisin önünde, bütün bazilikayı kesen ve ona istavroz biçimi veren çapraz bir salon yer alır. Bazilikal planda ölçü birimi genellikle transept karesidir. Transept karesinin ölçülerine-bazen küçük sapmalarla- koronun, transept kollarının, orta nefin kemer gözlerinin ölçülerinde rastlanır. Pek çok roman kilisesi bu ilke üzerine kurulmuştur.

Bazilika Tipleri Nelerdir?

Bazilika’nın 5 tipi bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Merkezi Plan Tipli Bazilikalar
  2. Kubbeli Bazilikalar
  3. Haç Vari Plan Tipli Bazilikalar
  4. Yunan Haçı Plan Tipli Bazilikalar
  5. Mix Plan Tipli Bazilikalar

Maslak Nerede? Maslak Nereye Bağlıdır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*