Levent Nereye Bağlı? 4. Levent Nereye Bağlı?

Levent Nereye Bağlı? 4. Levent Nereye Bağlı? İstanbul’un yüzlerce mahallelerinden biri olan Levent, Beşiktaş ilçesine bağlıdır. 1950’li yıllarda Büyükşehir Belediyesi’nin toplu konut projesi ile birlikte ortaya çıkan Levent Mahallesi, her geçen yıl  yeni projeler ile birlikte hızla büyümektedir. Büyük bir gelişim gösteren Levent’te artık gökdelenler kendini göstermeye başlamıştır. Dolayısı ile de İstanbul’un adından söz ettiren ve hatta mahalle olduğuna inanılmayan büyük bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Marmara Bölgesi’nde bulunan mahallenin iklimi de yazları sıcak kışları ise biraz soğuktur. Pek çok dünyaca ünlü markalar ve firmalar bu mahalle içerisinde merkez ofisler sahiplerdir ve Levent’in her geçen gün daha da büyümesine önemli bir katkıda bulunmaktadır.

Levent Nereye Bağlı?

4. Levent Nereye Bağlı? 

4. Levent Nereye Bağlı? 4. Levent, Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı bir mahalle olarak tanımlanmıştır. Levent semti, Büyükdere Caddesi, Çeliktepe, Gültepe, Etiler, Akatlar, Levazım mahalleleri ve Maslak semti ile çevrilidir. 

1950’li yıllarda Emlak ve Kredi Bankası tarafından yapılan toplu konut projeleri ile adından söz ettiren Levent semti, 1950 yılında tamamlanan kısım evlerden sonra 2. Levent, 3. Levent ve 4. Levent olarak tanınmaya başlanmıştır. 

1954 yılında 1. Levent ve 4. Levent mahalleleri Mimar Prof. Dr. Kemal Ahmet Arü ve Mimar Prof. Dr. Rebii Gorbon’un ortak çalışmaları ile bugün ki şeklini almaya başlamıştır. 

1993 yılında hizmete açılan 34 katlı gökdelen, Sabancı Center 4. Levent’te kendine yer bulmuştur. Yapımına ise 1992 yılında başlanan İstanbul Metrosu’nun Taksim ve 4. Levent semtleri arasında çalışması kararı alındı. Bu tarihten sonra 4. Levent hızla gelişme gösterdi. 

4. Levent bölgesi günümüzde bir çok ticaret merkezi, iş merkezi, alışveriş merkezini içerisinde barındırmaktadır. 4. Levent nereye bağlı sorusunun yanıtı ise şöyle; 4. Levent Beşiktaş Belediyesi’ne bağlı bir mahalle olarak geçiyor. 

İstanbul’un gözde semtlerinden 4 Levent’in temeli, dönemin Maliye Bakanı Hasan Polatkan tarafından atılırken; Levent 4. Kısım için 20 milyon lira harcanmış.

İstanbul Beşiktaş’taki 4 Levent’in temeli 11 Ekim 1955’te atılmış. Levent 4. kısım için ilk harcı dönemin Maliye Bakanı Hasan Polatkan tarafından verilmiştir. 4. Levent inşaatlarının birinci kısmı 10 milyon 119 bin liraya ve ikinci kısmı 9 milyon liraya mal olmuştur.

Parsel Derinliği Ne Demek? Nasıl Hesaplanır hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*