Samatya Nerede? Samatya Nereye Bağlı?

Samatya Nerede?Samatya (ModernYunanca: Ψαμάθεια, Psamatya), İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı semtlerden biri olan Samatyada, Kocamustafapaşa mahallesinin bir bölümünü içinde bulunduran semtin ,batısında Yedikule bulunmaktadır. Semtin adını Yunanca kumlu anlamına gelen Ψαμάθιον (Psamatyon) sözcüğünden aldığı ve bunun geçmişte semtte bol bulunan kumlu topraklar nedeni ile bu ismi aldığı düşünülmektedir.

Samatya Nerede

383 yılında Konstantinopolis şehrinde, kent merkezinin dışında yer alan ilk manastır vari dinî yapı Samatya’da kurulmuştur..

Büyük ölçüde korumayı başardığı tarihî dokusu ile film ve dizi yapımcılarının en gözde mekânlarından biri haline gelen Samatya’da birçok dizi ve film çekimi olmuştur.

Samatya, İstanbul ilinin Fatih ilçesine bağlı bir mahalledir. İstanbul’un Avrupa yakasında bir deniz kıyısı semti olarak bilinmektedir.

Son dönemlerde Samatya’nın yerli halkı ve özellikle gayrimüslim nüfus İstanbul’un diğer yerleşim yerlerine taşınarak semtten ayrılmış ve semtin nüfus profili ülkenin doğudan gelen iç göçlerle büyük ölçüde değişikli göstermiştir.

Samatya Tarihi Yapıları Hangileridir?

-Altın Kapı (Porta Aurea) n Surp Kevork Kilisesi (Sulu Manastır)  Abdi çelebi Camii  Ağa Hamamı

-Ayios Yeoryios Kiparissas Kilisesi 

-Ayios Minas Kilisesi 

-Ayios Nikolaos Rum Kilisesi 

-Surp Anarad Higutyun Ermeni Katolik Kilisesi 

-Mirza Baba Tekkesi n Arapkapısı Mescidi ve Tekkesi

-Ayios Konstantinos Ayia Eleni Rum Ortadoks Kilisesi 

-Studios Manastırı (İmrahor Camii) 

-Yağmalanan Manastır 

-Sancaktar Hayreddin Mescidi ve Tekkesi

-Balık Müzesi

Samatya’ya Nasıl Gidilir? Samatya Nerede?

Karayolundan kendi aracınızla gitmek istediğiniz takdirde sahilden Yenikapı-Bakırköy güzergâhını tercih edebilirsiniz. Tren ile Sirkeci-Halkalı hattı kullanılabilir. Bunun dışında Samatya’ya giden bazı İETT hatları bulunmaktadır: 80 Yedikule – Eminönü, 80B Yedikule – Beyazıt, 80T Yedikule – Taksim, 81Yeşilköy – Eminönü, 96T Atatürk Havaalanı – Taksim.

Saraçhane Nerede? Saraçhane Nereye Bağlıdır? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*