Konutta Metrekare Fiyatı 5 Bin TL’yi Aştı!

Konutta Metrekare Fiyatı 5 Bin TL’yi Aştı! Eylülde yıllık bazda% 35,51 yükselen konut fiyatlarında rekor artış kaydedildi. Eylülde fiyatlar reel olarak % 13,3 oranında arttı. Metrekare fiyatı ortalama 5 bin 11 liraya çıktı.

Konutta Metrekare Fiyatı 5 Bin TL'yi Aştı

Pandeminin etkisi ve döviz kurlarındaki yükselişin ardından inşaat maliyetinde yaşanan büyük yükselişle konut arzının azalması fiyatların artmasına sebep oluyor. Meltem Kara Söyleyenoğlu’nunkonu ile ilgili haberlerinde; Merkez Bankası’nın Eylül 2021 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri, geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre % 35.5, reel (enflasyondan arındırılmış) olarak da % 13.3 yükseliş olduğunu ortaya koyuyor. % 35.5’lik bu yükseliş, bütün zamanların rekorunu getirdi.

Konutta Metrekare Fiyatı 5 Bin TL’yi Aştı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Eylül 2021 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı.

Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan (KFE) (2017=100), eylülde bir önceki aya göre % 3,2 artarak 198,8 seviyesine ulaştı.

Yani eylülde Türkiye’de metrekare fiyatı ortalama 5 bin 11 liraya çıkmış oldu.

Merkez Bankası verilerine göre aylık bazda konut fiyat endekslerinde; İstanbul’da % 4, Ankara’da %3,2 ve İzmir’de % 2 oranlarında artış gözlendi. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla % 32,6, 30,9 ve 34,8 arttı.

Maliyetlerin Tamamı Yansımadı!

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, konut üreticilerinin, projelerdeki maliyetlerin tamamını yansıtmadığını ifade ederek şunları da söyledi:

“Son iki yıl içinde başlamış ve devam eden konut fiyatlarındaki artışlar yüzde 20-30 aralığında seyrediyor. Özellikle demir, çimento ve beton gibi temel girdi maliyetleri eskiye dayanan projelerde, bu seviyelerde makul bir fiyat artışı var. Ancak fiyatları son iki yıl içinde normalin üzerinde yükselen arsa, çimento, demir gibi girdi maliyetlerinden dolayı, yeni projelerdeki fiyat artışı yüzde 60’ların üzerinde gerçekleşecek.”

Yaz Sezonunu Beklemeye Başladılar

Covid-19 salgını başladığından itibaren hem yerli hem de yabancının gayrimenkulde gözdesi olan Muğla son 1.5 senedir fiyat yükselişinde zirveyi kimseye kaptırmıyor. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Bodrum Temsilciliği Başkanı Sevil Ece Gümüş Kapar, şu anda bölgede alım talebinin hala sürdüğünü vurgulayarak, “Dövizdeki hareket ile birlikte fiyatlar tekrar yukarı doğru hareketlendi. Fiyat yükselten ev sahiplerimizin sayısı oldukça fazla. Yaz sezonunu beklemek için mülklerini ilandan çekenler oluyor” dedi.

2022 Yazı İçin Kiralık Villalarda Yaz Rezervasyonları Başladı! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*