Faiz İndirimi Sonrası Hangi Bölgeler Değerlendi?

Faiz İndirimi Sonrası Hangi Bölgeler Değerlendi? Merkez Bankası, son 2 toplantısında politika faizini toplam 300 baz puan indirerek yüzde 16’ya çekti. Sonrasında kamu bankaları da kredi faiz oranlarını indirime çekti. Faiz oranlarının % 1,29 oranına çekilmesinin ardından vatandaşlar ucuz ve geleceği olan yatırımlık konutların arayışına girdi. Bunun yanı sıra sadece konut olarak değil de bahçeli evler, geniş bir alan isteyen vatandaşlar arsa arayışına da yöneldi. Covid-19 salgını nedeniyle insanlar şehirlerden kalabalık ortamlardan ayrılıp sakin bir ortam arayışına yöneldi. Bu süreç içerisinde uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşması Türkiye’de bazı illerde arsa fiyatlarını uçurdu.

Faiz İndirimi Sonrası Hangi Bölgeler Değerlendi

Konut Fiyat Endeksi Yıllık Yüzde 33,4 Arttı

TCMB’nin son verisine göre Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek için hesaplanan Konut Fiyat Endeksi (KFE) Ağustos ayında bir önceki aya göre % 3,9 oranında artarak 192,6 seviyesine ulaştı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre % 33,4 oranında artan KFE, aynı dönemde reel olarak % 11,9 oranında artış yaşadı.

İstanbul, Ankara ve İzmir’in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiği zaman, 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre, sırasıyla 4,3, 3,3 ve 3,8 oranlarında artış gözlendi.

Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla % 30,7, 28,5 ve 33,6 oranlarında artış kaydetti.

Faiz İndirimi Sonrası Hangi Bölgeler Değerlendi?

Konut fiyatlarındaki artışın yanı sıra arsa fiyatlarında da 2 senedir hızlı bir artış yaşanıyor. Bunun en önemli nedeni Covid-19 salgınında vatandaşların beklenti, isteklerinin değişmesi, daha sakin, şehirden uzakta kendilerine ait bahçesi olan doğa içinde alanlara yönelim arttı. İş hayatında da uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşması müstakil ev isteğini daha da arttırdı. Bir neden de son dönemlerde sık sık yaşanan deprem felaketleri oldu. Hazır müstakil konutların yüksek fiyatı vatandaşları önce kendi arsalarını alıp ev yaptırma isteğini ortaya çıkarttı. TSKB Gayrimenkul Değerleme tarafından Ege, Akdeniz ve Marmara kıyı bölgeleri için yapılan araştırma da arsa fiyatlarındaki artışı gösteriyor.

Arsa Alımı Konusunda Daha Çok Kıyı Bölgeleri Öne Çıkıyor

İmarlı arsalar üzerinden yapılan araştırma konusunda değerlendirme yapan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Sertan Ünal, “Bölge bölge incelendiğinde, en fazla artışın yazlık kullanımına da yönelik olması nedeniyle kıyı bölgelerinde olduğu görülüyor” dedi. Uzman isim, yatırım için alım yapanlar kadar, kendi bahçeli evini yapıp şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin de fiyat artışında etkili olduğunu vurguladı.

Kıyı Şehri İzmir İlk Sırada Yer Aldı

Yapılan araştırmaya göre arsa fiyat artışında ilk sırada İzmir yer almaktadır. 2019-2021 yılları arasındaki fiyat artışları incelendiği zaman en büyük artışın % 178 ile İzmir-Seferihisar’da olduğunu belirten Ünal şu açıklamalarda bulundu:

“Bu artışı % 176 ile Dikili, yüzde 170 ile Alaçatı, % 147 ile Çeşme izliyor. İzmir aynı zamanda arsa fiyatının en yüksek olduğu il. Çeşme’de metrekare fiyatı 10 bin lirayı, Alaçatı’da 8 bin lirayı buluyor.” İzmir’den sonra en büyük artışın % 143 ile Muğla Datça ve % 137 ile Bodrum’da göründüğünü söyleyen Ünal, “Çanakkale’de fiyat artışları % 131’i bulurken, Mersin’de % 105’e, Balıkesir’de % 91’e, Antalya’da ise % 87’ye kadar yükseliyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Arsa Fiyatı İle Birlikte Konut Fiyatı Da Yükselişe Geçiyor

Konut fiyatları için inşaat maliyetleri ile beraber arsa maliyetlerindeki artış kaynaklı bir yükseliş olduğunu belirten Ünal, “Son bir yılda kıyı bölgelerine bakarsak Muğla Datça’da evlerin ortalama metrekare fiyatı yüzde 105, Bodrum’da yüzde 80, Marmaris’te yüzde 48, Dalyan ve Fethiye’de yüzde 47 arttı. İzmir’e bakarsak, Foça ve Seferihisar’da yüzde 77, Çeşme’de yüzde 75, Urla’da yüzde 74, Alaçatı’da yüzde 67, Dikili’de yüzde 63 artış var” dedi.

Ünal yaptığı açıklamada, “Mersin’de ilçesine göre değişmekle birlikte yüzde 50 ile 65 arasında artış oldu. Antalya’da da artışlar yüzde 30’dan başlayıp kimi ilçede yüzde 68’i gördü. Konut fiyatı Çanakkale’de yüzde 55, Balıkesir’de yüzde 58’e varan oranda arttı” şeklinde konuştu.

Konut Kredisi Faiz Kararı Piyasayı Hareketlendirdi! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*