Konut Kredisi Faiz Kararı Piyasayı Hareketlendirdi!

Konut Kredisi Faiz Kararı Piyasayı Hareketlendirdi! Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi ile birlikte İzmir’deki konut piyasasında haraketlilikler yaşanmaya başladı.

Konut Kredisi Faiz Kararı Piyasayı Hareketlendirdi!

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “İş yerimizdeki telefonlar çalmaya başladı. Daire soranlar, almak isteyenler oluyor. Avantajlı bir pozisyon yakaladık. Bu bir yandan avantajken, diğer yandan dezavantaj. Avantajı, talebin artması. Dezavantaj kısmı ise konut fiyatları yukarı doğru çıkıyor. ” şeklinde konuştu.

Konut Kredisi Faiz Kararı Piyasayı Hareketlendirdi!

Kamu Bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirim gerçekleştirildi. Konut kredileri faiz oranlarında ise 26 Ekim 2021’den itibaren geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda % 1,29, 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise % 1,34 faiz oranları uygulanmaya başlandı.

500 bin liralık bir kredi 120 ay vadeli çekildiğinde eski faiz olan % 1,37 ile aylık ödemesi 8 bin 513 lira, toplam ödemesi de 1 milyon 21 bin 560 lira oluyordu. Yeni düzenlemeyle aynı kredi kullanıldığında aylık ödeme 8 bin 214 liraya düşerken, toplam ödeme 985 bin 680 lira oluyor. Yani 120 aylık kredide aradaki fark, 35 bin 880 lira oluyor.

Piyasa Rahatladı

Gayrimenkul sektöründe hareketliliğin oluşmasına neden olan karar sonrasında, İzmir’deki konut piyasası da hareketlendi.  İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, “Bir süre önce faizler 100 baz puan inmişti. Şimdi 200 baz puan daha inmesi, piyasada rahatlama yarattı. Hareketliliği net şekilde görebiliyoruz.

İş yerimizdeki telefonlar çalmaya başladı. İnsanlar daire soruyor, almak istiyor. Bununla ilgili çok avantajlı bir pozisyon yakaladık. Gerçi bu bir yandan avantajken, diğer yandan dezavantaj. Avantaj kısmı, talebin artması. Dezavantaj kısmı ise konut fiyatları yukarı doğru çıkıyor. İşte bu nedenle bir an önce beğendikleri ve ilgilendikleri daireleri satın alsınlar” dedi.

Konu ile ilgili olarak gayrimenkul danışmanı Zafer Nerez, “Geçmiş dönemde de aynı şey yaşanmıştı. Konut faiz oranlarında indirim gerçekleştiğinde, talep artışına neden olmuştu. Şimdiki faiz düşüşü fiyatları arttırmaz, eldeki stokların tüketilmesine katkı sağlar. Faiz indirimi sonrası, telefon görüşmelerimiz arttı. Ev satın almak isteyenlerin talebi yükseldi” şeklinde konuştu.

Ev arayışında olan Hakan Aksu (33), “Yeni evlendim. Kirada oturmak zor oluyor. Faiz indirimi sonrası konut arayışına girdik. Bütçemize uygun evi bulursak satın alacağız” dedi.

Konut Kredisi Faiz İndirimi Konut Sektöründe Nasıl Bir Etki Yaratacak?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*