Yoros Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Yoros Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Yoros Kalesi Anadolu yakasında İstanbul’un Beykoz ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yoros Kalesi, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’e açılan bölümünde Anadolu Kavağının en tepe noktasında yer almaktadır. Ayrıca İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişindeki Doğu tarafında bulunan Yoros Kale, Ceneviz Kalesi olarak da bilinmektedir.

Yoros Kalesi Nerede

Bir Ceneviz kalesi olarak bilmekte olan Yoros Kalenin aslında Bizanslılar döneminde yapıldığı, 1352 yılında Cenevizliler tarafından ele geçirildiği, daha sonra ise 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedildiği bilinmektedir.

500 metre uzunluğunda ve 60-130 metre genişliğinde, boğaza hakim bir tepede kurulmuş olan Yoros Kalesi’nin ne zaman yapıldığına dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak kalenin Bizanslılar zamanında Palaeologos Hanedanı döneminde yaptırıldığı rivayet edilmektedir.

Yoros Kalesi Özellikleri Yoros Kalesi Nerede?

 Taş dizileri ile beraber ve tuğla hatıl eşliğinde inşa edilen Yoros Kalesinde kullanılan malzemenin önemli bir kısmı Bizans dönemine aittir. Yoros Kalesinin Anadolu’ya bakan kısmı Doğu bölümü olarak geçmektedir. Devşirme malzeme ile mermer bir çerçeveye sahip olan kapısı, 20 metreye kadar yükseklikte iki burç arasında yer almaktadır. Hala önemli bir kısmı günümüze kadar ulaşmış olan kale, yılın tüm zamanında yerli ve yabancı pek çok turist akınına uğramaktadır.

Yoros Kalesi’nin üst kısmında ve yarım yuvarlak iki burcunun arasında araziye açılan bir kapısı vardır. Bu burçların dışarı bakan yüzlerinde ise işlenmiş salip ve bunun kolları arasında Grek yazısı ile Hz. İsa’nın sıfatını ve adını belirten harfler görülüyor.

Özel araçla gelecek olanlar için: TEM Otoyolundan Beykoz-Kavacık sapağından girerek yaklaşık 15 km sonra Yoros Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile gelecek olanlar için: Üsküdar’dan kalkan ve Kavacık-Beykoz güzergahında ilerleyen 15A numaralı otobüs ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sarıyer’den kalkan vapurlada 15 dakika içinde Anadolukavağı’na gelmek mümkündür. Oradan da yaklaşık 900 metrelik bir dik yokuştan sonra kaleye ulaşabilirsiniz.

Mısır Çarşısı Nerede? Mısır Çarşısına Nasıl Gidilir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*