Rustik Ne Demek? En İyi Rustik Dekorasyon Örnekleri

Rustik Ne Demek? Rustik dekorasyon. Rustik kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimeler arasındadır. Rustik kelimesi Fransızca kökenlidir. TDK’ye göre rustik kelimesi: Pencere üstlerine takılan ahşap korniş, köy evi veya köy görünüşü veren, kırsal anlamları taşımaktadır.

Rustik Dekorasyon

Rustik Dekorasyon Nedir?

Rustik dekorasyon için, doğallığın ve rahatlığın simgesidir diyebiliriz. Bu yüzden evinizi rustik tarzı dekore etmek istiyorsanız işiniz hiç de zor sayılmaz. İnsanlar yoğun iş ve şehir hayatının oluşturduğu stresten uzaklaşmak adına, evlerinde olabildiğince doğal bir ortam yaratmak ister.

Rustik Dekorasyon

Doğada bulunan her malzemeyi, doğaya zarar vermeden alıp, eviniz için kullanılabilir hale getiriyorsunuz. Bu tarz evlerin zeminleri gibi tavanları da ahşap döşemeden hazırlanmaktadır. Olabildiğince toprak ve doğal tonlara yer verilir.

Dekorasyonda Öne Çıkan Unsurları

Rustik dekorasyonda öne çıkan en önemli unsur kesinlikle el yapımı ve doğal ürünlerdir. Hasır, bambu ya da rattan gibi doğal malzemelerden yapılan parçalar rustik dekorasyonun ana hatlarını oluşturmaktadır.  Bu malzemelerin dekorasyon için oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz zaman neden yazlık evi, çiftlik evi gibi mekanlarda bu ürünlere daha çok yer verildiğini ve rustik tarzın bu mekanlarda daha çok tercih edildiğini anlamak mümkün. Rustik tarzda dekore edilmiş bir alanda doğal malzemelerin detayları ile dikkat çeken taş veya fayanslar uyumu kullanılır. Üzerinde el yapımı desenlerin bulunduğu seramikler, mermer ya da doğal taşlar rustik tarzın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Rustik Dekorasyon Örnekleri

Doğallıktan söz ederken doğadan gelen malzemeleri kullanmamak olmaz. İşlenmemiş ahşap, boya yerine renkli vernik ile renklendirilmiş mobilyalar, metal aksamlar, porselen ve seramik bu tarzı güçlendirmek için kullanılan malzemeler arasında yerini almaktadır. Doğadan gelen bu malzemeleri toprak tonları başta olmak üzere tüm natürel renkler ile birlikte kullanmak mümkün.

Rustik Dekorasyon Örnekleri

Rustik tarzı evinizin her yerinde hatta bütününde kullanabilirsiniz. Bu tarzı sadece yazlık evlerde, sahil evlerinde ya da dağ evlerinde tercih etmenize gerek yoktur. Doğru parçaları bir araya getirdiğiniz zaman oldukça modern ve dikkat çekici alanlar yaratarak nu tarzı evinizde de kullanabilirsiniz.

Gotik Mimari Nedir? Gotik Mimari Özellikleri Nelerdir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*