Sundurma Ne Demek? Sundurma Örnekleri

Sundurma Ne Demek? Öncelikle sundurma; yağmurdan, güneşten, kötü hava koşularından korunmak için genellikle kapı önlerine, pencerelere, teras ve balkonlara yapılır.

Sundurma Ne Demek

Bunlar direkli ya da direksiz, üç yanı açık, üstü genelde 45 derece meyilli, saçakları ileri doğru çıkıntılı ve arkası bir yapının duvarına sabitlenen küçük çatılara denir. Ayrıca sundurmaların daha büyük boyutlarda, bütün ön cepheyi kaplayan türlerine veranda denir.

Sundurma Çeşitleri Nelerdir? Sundurma Ne Demek?

Bölgesel mimariye göre değişkenlik gösteren sundurmaların pek çok tipi bulunmaktadır. Yapıların kapı, pencere gibi dış cephelerinde bulunan sundurmalar yerle temassız olabileceği gibi parmaklık, ince duvarlar vd. ögelerin yardımı ile de desteklenebilir. Ayrıca sundurmaların altında bulunan zemin, yer ile aynı hizada olabileceği gibi birkaç basamaklık merdiven ile çıkılabilir.

Sundurma Ne İşe Yarar?

Sundurmanın yapılmasının birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan biri de ısı yalıtımıdır. Cepheden cepheye değişmekte ve genel olarak yüzde altmış beş ila yetmiş yedi arasında ısının içeri alınmasını sağlamaktadır. Sundurmanın en büyük faydalarından birisi de dışarıdan gelen kimyasal etkilere karşı koruma sağlamasıdır. Ultra viyola diye tabir edilen güneş ışınlarını da korumaktadır. Özellikle gün ışığının içeri girmesi sundurma ile mümkün hale gelecektir. Herhangi bir durumda camınıza çarpacak sert bir cisim, camın yıpranmasına, çizilmesine yol açabilecek kötü hava koşulları size maddi manevi zarara sebebiyet verebilir. Bu yüzden de sundurma size bu durumda yarar sağlayacaktır.

Çalışan Annelerin Hakları 2020 hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*