İnşaat Sektörünün 2022 Talepleri!

İnşaat Sektörünün 2022 Talepleri! Yeni Asır Gazetesi köşe yazarı Gonca Elibol, bugün ki köşe yazısında inşaat sektörünün taleplerini kaleme aldı. İşte Gonca Elibol’un ‘Lokomotif sektör inşaatta bazı talepler var’ başlıklı yazısı;

İnşaat Sektörünün 2022 Talepleri

İnşaat Sektörünün 2022 Talepleri!

İzmir’de meydana gelen büyük depreminin ardından bir sene geçtiğini vurgulayan Gonca Elibol, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Depremin binalara hasar vermesi ve riskli binaları artırması nedeniyle vatandaşlar kentsel dönüşüme yoğunlaşmıştı. Depremi yaşayanlar olarak anladık ki, en güvenli alanın evimiz olması gerekiyor. Gerçekten de deprem değil bina öldürüyor” 

Binaların deprem yönetmeliğine uygun şekilde inşa edilmesinin önemli bir konu olduğuna dikkat çekmek isteyen Gonca Elibol, “Çünkü deprem yönetmeliğine göre yapılan binalar denetimden geçiyor. Çevre Bakanlığı ve belediyeler sıkı kurallar uyguluyor. Ancak inşaat sektöründeki maliyetlerin yüksekliği gibi bazı etkenler kentsel dönüşümün önünde engeller oluşturuyor” şeklinde konuştu.

“Son dönemlerde inşaat malzemesi fiyatlarında yapılan fahiş artışlar müteahhitleri büyük sıkıntıya soktu. Mesela  İzmir  Karşıyaka’daki bazı müteahhitler inşaat maliyetlerini öne sürerek inşaatları durdurmaya başladı. Hatta bazı müteahhitler bu nedenle fiyat teklifi bile yapamadığını belirtiyor.”

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından düzenlenen Türkiye İnşaat Sektörü Çalıştayı’nın sonuç bildirgesinde, “Stokçuluğa ve fırsatçılığa dayalı fahiş fiyat artışlarının hızla normal seviyelere düşürülmesi gerektiği” ifadelerini kullandı.

Türkiye Bu Sorunu Aşar

Öte yandan kentsel dönüşüm sürecinde kredi çekemeyenlere Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı tarafından kira yardımı yapılmaktadır. Bu destek, büyükşehir olan İzmir’de 1150 TL’dir. Ev kiralarındaki yükseliş nedeniyle bu destek artabilir.

Kira desteğinin bir miktar artışı sağlanabilirse, kentsel dönüşüme ilgi daha çok artacaktır. Dönüşüm gerçekleştiremeyen bir kentte deprem yaşandığında bunun ülkemize ve devletimize getirdiği ağır kayıplar olduğu akıldan çıkmamaldır. Güvenli binalar depremin riskini düşürmektedir.

Yeni Teşvik Beklentileri

İMKON bildirgesinde ayrıca sektörel yapılanma ve sorunların çözümü amacıyla ‘Müteahhitler Meslek Odası’ kurulması istenirken, kamu müteahhitlerinin devam eden işlerinde fiyat farkı ve fesih kararnameleri çıkarılması, kamu ve özel sektör yüklenicilerine malzeme tedarik sorunlarından kaynaklı ek süre talep etmesi, yapı müteahhitleri sınıflandırmasından kaynaklı sorunların da giderilmesi isteniyor. Temel inşaat malzemelerine KDV indirimi, tapu harçları indirimi ve arsa üretim desteği gibi teşviklerin sağlanması talepler arasında.

Serbest piyasa ekonomisi bahanesi ve döviz kurlarındaki oynaklık bahane edilerek fahiş fiyat uygulayanların önünü kesmek için devletin hammaddelerde taban-tavan fiyat düzenlemesi yapması önem arz etmekte. İnşaat sektörünün lokomotif rol üstlenmesi ve 170’ten fazla sektöre doğrudan ve dolaylı etki yapması, ekonomik potansiyel ve ülke geleceği açısından kritik öneme sahiptir.

Kovid-19’un meydana getirdiği küresel ekonomik problemler ile döviz kurlarındaki oynaklığın sektörde özellikle demir ve çimento gibi hammaddelerde durdurulamayan artışlara neden olduğu gözlemlemiştir. Bu ve bunun gibi faktörler nedeniyle sektörün geleceği planlanamadığı dile getiriliyor. Tüm bu sorunlar regülatif düzenlemeler ile aşılabilir.

Ev Sahipleri Ve Kiracılar İçin 1 Ay Var! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*