Apartman Gürültü Yönetmeliği

Apartman Gürültü Yönetmeliği. Apartmandaki kat sakinlerinin huzur içerisinde yaşayabilmeleri için bir takım kurallara uymak zorundadırlar. Bu kuralların başında Apartman Gürültü Yönetmeliği yer almaktadır.

Apartman Gürültü Yönetmeliği

Apartmanda; kişinin kendi evi içerisinde bağırarak ve yüksek sesle konuşması, elektrikli süpürgeyi geç saatlerde ve çok çalıştırmak, yüksek ses ile şarkı dinlenmesi, evde evcil hayvan beslenmesi ve apartmanda sakinleri rahatsız edecek düzeyde tadilat yapılması gürültü olarak geçer. Ancak tüm bu unsurlar apartmanda yaşayan diğer kişilere rahatsızlık vermeyecek şekilde yapıldığında sorun yoktur.

Apartman Gürültü Yönetmeliği ne göre uyulması gereken kurallar şu aşağıdaki şekildedir;

  • Her türlü gereksiz ve rahatsızlık verecek gürültüden kaçınılmalıdır.
  • Mesai günlerinde öğleyin saat 13 ile 15 arasında (öğle istirahatı) ve geceleri saat 19:00 – 07:00 gürültülü hareketler yasaktır.
  • Pazar günü ve resmi tatil günleri tüm gün boyunca istirahat vakti olarak kabul edilir.
  • Mekanik ve elektronik müzik aletlerinin ve ses aygıtlarının sesi yüksek olmayacak derece de sadece odanın içinde duyulacak kadar açılır.
  • Apartmanlarda tadilatların hafta içi 8.30-17.30, hafta sonu 11.00-17.30 arasında yapılması gerekir.

Apartmanda Gürültü Yapmanın Cezası Nedir?

Apartmanda gürültü yapmanın cezası, Kabahatler Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Bu kanunlara göre, suçun niteliğine göre yaptırım para cezası olabileceği gibi, hapis cezası da olarak da yaptırımları olabilir.

Apartman Gürültü Yönetmeliği Kabahatler Kanunu

Madde 36 – Gürültü

(1) Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.

(2) Bu fiilin bir ticarî işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye bin Türk Lirasından beş bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

(3) Bu kabahat dolayısıyla idarî para cezasına kolluk veya belediye zabıta görevlileri karar verir.

Şekilde düzenlenmiştir.

Tahliye Taahhütnamesi Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*