Ev Kiraları Nasıl Düşürülür?

Ev Kiraları Nasıl Düşürülür? Son zamanlarda gündemde yoğun bir şekilde yer alan yüksek kira fiyatları, ev sahipleri ve kiracılar arasında sorunlar çıkartmaya başladı. Aradaki soruların gittikçe büyüme başladığı kira ücretleri düşürülebilir mi?

Ev Kiraları Nasıl Düşürülür

Yeni eğitim dönemi ile birlikte kentsel dönüşümün de başlamış olması ev sahipleri ve emlakçıların bunu bir fırsata çevirmesine neden oldu. Kiralar % 300’e kadar çıktı. Okul ve iş merkezlerine yakın olan evlerde yüksek kira artışları yaşandı. Bazı ev sahipleri kira kazançlarının fahiş oranlar karşısında düşük olduğu düşünerek “oğlum ya da kızım gelecek gibi bahaneler ile kiracılarını çıkartıp daha yüksek olan yeni fiyatlarla kiracılar aramaya başladılar.

Ev Kiraları Nasıl Düşürülür?

Ev sahipleri mevcut rakamın 2-3 katı zam istemeye ara artışlara, hatta adeta açık artırmayla daireyi farklı kişilere gösterip en yüksek rakamı ödeyene kiralamalara başladılar. Ancak artışın, Tüketici Fiyat Enflasyonu’nun. (TÜFE) 12 aylık ortalamalarına göre belirlenen ve Ekim’de % 17,09 olarak açıklanan yasal sınırı aşmaması gereklidir.

Kiralarda yaşanan fahiş yükselişler ev sahipleri ile kiracılar arasında sorunlara yol açtı ve zamda tavan oranın aşılması, ev sahiplerinin çeşitli bahanelerle kiracıları evden tahliye etmek istemesi kiracıların ev sahiplerinden davacı olmasını neden oldu. Ev sahipleri de 5 ve 10 sene oturan kiracılarına tahliye için mahkemelere gitti. Kiralardaki fahiş artışlar nedeniyle kiracı ve mal sahipleri arasında uyuşmazlıkların arttığını söyleyen Avukat Elvan Kılıç. “Son dönemde kira uyuşmazlıklarından kaynaklı açılan davalarda önemli bir artış oldu” dedi.

Kira Atışı Bir Yıldan Az Yapılan Sözleşmelerde Yapılamaz!

Avukat Elvan Kılıç, kira sözleşmesine yönelik hükümlerin Türk Borçlar Kanunu’nda düzenlendiğini söylemiştir ve kira artışının nasıl yapılacağının da aynı kanunun 344’üncü maddesinde bulunduğunu belirtmiştir. Bu maddeye göre, kira artışı için sözleşmesinin bir seneden daha uzun süreli olması gerektiğine vurgu yapan. Avukat Elvan Kılıç, “Kira artış üst sınırı kanunla çizilmiştir. Madde gereği, en yüksek artışın, bir önceki kira yılında TÜFE’nin on iki aylık ortalamalarına göre değişim oranını geçmemek koşuluyla yapılması gerekiyor. Kira başlangıcına göre hesaplanacak, kira yılı için belirlenen şartın dışında yapılan artışlar geçerli değildir” şeklinde konuştu.

“Hakkaniyet” Kriteri

Kira sözleşmelerinin, zayıf konumdaki kiracıyı korumak amacıyla yapıldığını dile getiren Avukat Elvan Kılıç, sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

“Ev sahibi kiranın artırılması, kiracı da düşürülmesi için tespit davası açabilir. Beş yıldan uzun süreli kira sözleşmelerinde uygulanacak kira bedeli, hakim tarafından TÜFE’nin 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı ve emsal kira bedelleri göz önünde tutularak, hakkaniyete uygun biçimde kira bedeli belirlenecektir. Her kira sözleşmesi kendi içerisinde özel şartları barındırmakta olup, şifahi olarak yapılacak bildirimler ile kira bedelinin artırılması ya da indirilmesi söz konusu değildir.”

3D Beton Yazıcı Teknolojisi İle Konut Devri Başladı! hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*