Tenkis Ne Demek? Tenkis Davası Nasıl Açılır?

Tenkis Ne Demek Tenkis Davası Nasıl Açılır? Tenkis kelimesi, günlük hayatta vatandaşların az da olsa kullandığı kelimelerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Uzun yıllar boyunca dilimizde yer alan tenkis kelimesi, yurttaşların gerek günlük hayat gerekse sosyal medyada yararlandığı ve kullandığı sözcüklerden birisi olarak bilinir. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre çeşitli anlamları olan tenkis kelimesi, Türkçe ‘de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılmaktadır.

Tenkis Ne Demek

Tenkis Ne Demek?


Tenkis kelimesi Arapça kökenlidir.
TDK’ye göre tenkis kelimesi anlamı şu şekildedir:

– Azaltma, eksiltme

Mirasta Tenkis Davası Nedir?

Tenkis davası, miras bırakanın tasarruf özgürlüğünü aşarak saklı pay sahibi mirasçıların miras hakkına yaptığı haksızlığın giderilmesi ve miras bırakanın yaptığı tasarrufun kanuni sınırlar içerisine çekilmesi için açılan bir dava olarak bilinmektedir.

Tenkis davası miras hukukuna ilişkin bir dava olup murisin ölümü halinde açılan davalardan birisidir. Muris sağ iken bu davanın açılması söz konusu değildir. Tenkis davası, miras bırakanın bazı mirasçılar aleyhine mirastan mal kaçırma işlemlerine karşı yapılan bir miras konulu davadır.

Tenkis Davasındaki Tenkis İşleminin Sırası Nasıldır?

  • Sağlar arasında yapılan kazandırmalara tenkis işlemi uygulanması ile de saklı pay sahipleri paylarını alamıyor iseler; miras bırakanın yaptığı bağışlar üzerinden eksiltme işlemi yapılmaktadır. Ölüme bağlı tasarruflar olarak mı yoksa sağlar arası kazandırma ile mi olduklarına bakılmadan tüzel kişilere, kamu yararına çalışan derneklere ve vakıflara yapılan bağışlar tenkis işlemi yapılmaktadır
  • Ölüme bağlı tasarruflar üzerinden yapılan azaltma işlemi sonucu saklı pay sahipleri eğer hakları kadar pay alamaz iseler; sağlar arasındaki kazandırmalar üzerinden eksiltme işlemi uygulanmaktadır. En son yapılandan ilk önce yapılana doğru bu sıralama yapılmaktadır.
  • Tenkis için öncelik ölüme bağlı tasarruflardır. İlk olarak ölüme bağlı tasarruflar içerisinde azaltma işlemi yapılıp saklı pay sahiplerine payları verilmektedir.

Konsorsiyum Ne Demek? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*