Sürşarj Ne Demek?

Sürşarj Ne Demek? Hayatımız içerisinde sıklıkla olmasa da karşımıza çıkan bir Sürşarj kelimesini ilk kez duyanlar, bu kelimenin anlamını ve kökeninin hangi dile ait olduğunu hakkında araştırma yapmaktadır.

Sürşarj Ne Demek

Konuyla ilgili detaylar hakkında bilgi sahibi olmak için Sürşarj nedir? Ve ne anlama gelir? Sorularının yanıtına yazımızda bulabilirsiniz. Peki, Sürşarj kelimesinin kökeni ne, Tavzih kelimesinin kaç anlamı var? İşte “TDK’ye göre Sürşarj nedir?” sorusunun yanıtı.

Bir Sürşarj kelimesi, günlük hayatta insanların az kullandığı kelimelerden bir tanesidir. Uzun yıllar boyunca dilimizde yer alan bir Sürşarj kelimesi, yurttaşların gerek günlük hayat gerekse sosyal medyada yararlandığı ve kullandığı sözcüklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre çeşitli anlamları olan bir Sürşarj kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da farklı cümleler ile beraber kullanılmaktadır.

Bu noktada, Sürşarj kelimesi ne demek? TDK’ye göre anlamı nedir? Gibi sorularının yanıtlarını arayanlar yazımızda sorularının cevaplarını bulacaklar. Peki, Sürşarj kelimesinin kökeni ne? Sürşarj kelimesinin kaç anlamı var? TDK’ye göre anlamı nedir? İşte, merak edilenler.

Sürşarj Ne Demek?

Sürşarj kelimesi Türkçe’de “‘üstüne yükleme’, ek yük, ek ücret, ek vergi” anlamına gelir.

Fransızca surcharge “‘üstüne yükleme’, ek yük, ek ücret, ek vergi” sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca charge “yük” sözcüğünden super+ önekiyle türetilmiştir.

Sürşarj (fr. surcharge) bir posta pulunun üzerine ikincil bir baskı işlemi yapılarak pulun üzerinde basılı bulunan değerin değiştirilme işlemine verilen addır. İhtiyaç olan belirli bir değerdeki pulun bulunmasındaki zorluk nedeni ile yapılabileceği gibi stokta kalmış pulların kullanıma sokulabilmesi amacı ile de yapıldığı görülmektedir.

Genel olarak yüksek değerdeki pulun daha düşük değer ile sürşarjlanması şeklinde kullanılır. Tersine uygulamalarda kolaylıkla bulunan düşük değerdeki pul yüksek değer ile sürşarjlandığında, kalpazanların sahte sürşarjlar yaparak posta idaresini ve halkı dolandırdığı bilinmektedir.

Ampatman Nedir? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*