Pierre Loti Tepesi Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi

Pierre Loti Tepesi Nerede? Nasıl Gidilir? Yol Tarifi. Pierre Loti Tepesi, İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde bulunan Haliç’e nazır bir tepedir. Pierre Loti Tepesi adını, 1876 yılında İstanbul’a gelerek buraya yerleşen ve sık sık bu tepedeki bir kıraathaneye gelmesiyle tanınmaya başlayan Fransız roman yazarı ve doğu bilimci Julien Viaud’dan almıştır. 

Pierre Loti Tepesi Nerede

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1997 yılında Pierre Loti Tepesi’ndeki yapıların istimlak edilerek turizme kazandırmak için başlatılan proje ile terk edilmiş evlerin yerine Osmanlı-Türk mimarisine uygun olarak otel olarak hizmet vermek üzere yapılan ahşap konakların yapımı 2000 yılında tamamlanmıştır.

Fransız Yazar Julien Viaud,  1. Dünya savaşı ve sonrasında Avrupalılar tarafından işgal edilen Anadolu insanın yanında bulundu ve Türk vatandaşın sempatisini kazanmıştır. Yazar işgalci olan kendi ülkesi Fransa’yı da oldukça ağır dillerde eleştiren yazıları da kaleme almıştır. Tepe ve burada bulunan aynı adlı Pierre Loti Kahvesi çay bahçesi İstanbul’a gelen turistlerin de sık sık ziyaret ettiği bir yerdir.

Pierre Loti Tepesine Nasıl Gidilir? Pierre Loti Tepesi Nerede?

Pierre Loti Tepesi Eyüp sınırları içerisinde Haliç’e nazır bir konumda yer almaktadır. Tepeye ulaşmak için birçok farklı alternatif vardır.

Eyüp Merkez’e geldikten sonra teleferikle Pierre Loti Tepesi’ne çıkmak mümkündür.

Metrobüsle Pierre Loti’ye gidecekseniz:

Metrobüs’ten Ayvansaray Durağı’nda inip ve Eyüp’e kadar yürünebilirsiniz. Topkapı ya da Edirnekapı’dan Gaziosmanpaşa Pazar İçi minibüsleri ile Eyüp’e kadar gelinebilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan Pierre Loti’ye gitmek istiyorsanız:

Yeni açılan Üsküdar-Eyüp Vapur seferleri ile Eyüp’e geçip, teleferikle Pierre Loti’ye çıkmanız mümkündür.

Pierre Loti’den Geçen İETT Hatları

Emineönü: 47, 47Ç, 47E, 47N belediye otobüsü

Mecidiyeköy ve Şişli: 54 HŞ (Hasköy/Şişli) Belediye Otobüsü

Taksim: 54 HT, 36 T (Hasköy/ Taksim) Belediye Otobüsü

Ortaköy Nerede? Ortaköy’e Nasıl Gidilir? Yol Tarifi hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*