Prefabrik Ev Alınır Mı? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Prefabrik Ev Alınır Mı? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Son zamanlarda ülkemizde de oldukça tercih edilen prefabrik evler, atölyelerde imal edilen, modüler ev olarak da anılırlar. Atölyelerde imal edilen ve altyapı çalışması oluşturulmuş arsalara monte edilen prefabrik evler çeşitli nedenlerle birçok insan tarafından tercih edilir. Çok kısa sürelerde, evrensel ve beşeri engellere takılmadan imal edilmeleri, iki-üç gün gibi sürelerde montajlarının tamamlanması, standartlarının belirli ve yüksek kalite sunması, depreme olan dayanıklılıkları ve elbette estetik görünümleri prefabrik yapıların yaygınlaşmasındaki en büyük rolü oynamıştır. Fiyatları betonarme yapılara oranla zaman/maliyet açısından çok daha makul fırsatlar da sunmaktadır. 

Prefabrik yapıların birçok farklı model seçenekleri yapılabilmektedir. Hem malzeme hem de dış görünüş açısından onlarca farklı prefabrik ev modeli bulabilmeniz mümkündür. Bu nedenle kişisel beğenilerinize uygun, monte edileceklerin bölgenin mimarisiyle uyumlu, farklı stillerde prefabrik evler yaptırabilirsiniz. Prefabrik Ev Alınır Mı?

Prefabrik Ev Alınır Mı?

Prefabrik Evler Hangi Sorunları Yaşatır?

Kullanılan malzemeye bağlı olarak farklılık gösterse de elli ile yetmiş yıl arasında bir kullanım ömrüne sahiptir. Prefabrik evler oldukça uzun ömürlü evler olarak görülse de betonarme evlere kıyasla daha az kullanım ömrüne sahiplerdir.

Prefabrik malzemesinin eskidiği zamanlarda yenilenmesini sağlamak ve çeşitli bakım süreçlerinden geçirmenin de uygun fiyatlıdır. Bu konuda kişilere büyük bir fayda sağlamaktadır.

Bir başka dikkat edilmesi gereken nokta da prefabrik malzemenin hafif olması sebebiyle yaşadığı olumsuzluklar olmasıdır. Özellikle şiddetli rüzgarların bulunduğu alanlara inşa edilmesinden kaçınılması gerekir. Bu tür evlerin, söz konusu yerlere kurulduğu takdirde rüzgara karşı zorlanması nedeniyle tavsiye edilmemektedir.

Prefabrik Evlerin Maliyeti Nedir?

Peki Prefabrik evlerin maliyeti nasıldır? Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, prefabrik bir ev kendisiyle aynı özellikleri taşıyan (boyut, oda sayısı, iç aksam kalitesi) betonarme evlere göre %50’ye kadar tasarruf sağlamak mümkündür. Atölyelerde imal edilmeleri ve bu nedenle hava şartları, insan hataları vs gibi engellere takılmamaları yapım sürelerini muazzam düzeyde azaltarak bir yapının bir – iki hafta içerisinde tamamlanmasını sağlar.

Arsa Alıp Ev Yapmak Mı Yoksa Ev Almak Mı Daha Avantajlı? hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*